Actualitate

Să ne iubim unul pe altul în Dumnezeu…

881

Trăiţi cu bucurie!… Nu îi tineti pe ceilalţi la distantă! Străduiti-vă să-l vedeţi în aproapele pe Hristos… încercaţi să-l încălziţi pe aproapele vostru, chiar şi cu simpla voastră privire… Slujiţi tuturor şi nu căutaţi să vă slujească vouă cineva… împărtăşiţi-vă suferinţele unii altora.

Aceasta este singura şansă dată nouă: să ne iubim unul pe altul în Dumnezeu, să îl iubim pe fiecare fără excepţie şi fără încetare, pentru că Dumnezeu nu vine la noi prin intermediul banilor sau al clădirilor şi al bisericilor frumoase, ci prin intermediul dragostei noastre.

traducere dupa sursa pravoslavie.ru


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
3952

Există Dumnezeu? Ne mai ascultă?

În acest moment, pe Pământ se află milioane de oameni care își ridică privirea și își înalță vocea către Dumnezeu. Pe genunchi sau în timp ce aleargă grabiți, la locurile de muncă sau în mijloacele de transport, în odăițe sau în biserici, când soarele răsare sau apune. Sunt milioane de inimi care ating Cerul – […]