Actualitate

„Noi o să plecăm, iar biserica o să rămână în veci, pentru copii copiilor noștri…””

152

Construcția bisericii "Sf. Serafim de Sarov" a început încă în anul 2003. În toți acești ani, parohul bisericii, Ioan Dogot a slujit întâi într-un vagon, iar acum - în subsolul bisericii:

"Am nădejdea că bunul Dumnezeu nu mă va lăsa fără să fac măcar o slujbă frumoasă sus, în bisericuța construită. Sper că va apărea cineva care va spune: 'Hai, părinte, să ajutăm bisericuța, să o facem mai repede'.Noi o să plecăm, iar biserica o să rămână în veci, pentru copii copiilor noștri..."


Articolul Următor
Articole postate de același autor
8

Fiecare cădere ne arată diferenţa dintre „teorie şi practică”

Domnul aşteaptă cu răbdare să ne amintim de El şi să ieşim din legile iubirii omeneşti ca să iubim cu iubirea Lui. Fiecare cădere ne arată diferenţa dintre „teorie şi practică” (lăsând de o parte felul greşit în care citim cuvântul teorie). Mintea noastră are două puteri: una activă – mintea raţională, cugetătoare – care face […]