Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse

1522

Joi, 30 ianuarie în Sala soboarelor bisericești a Catedralei Patriarhale „Hristos Mântuitorul” din orașul Moscova au demarat lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse. 

Adunarea Intersobornicească a fost prezidată de Sanctitatea Sa Kiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii.

La lucrările forului a participat în calitate de membru al prezidiului Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir.

Evenimentul a fost deschis cu un cuvânt de salut rostit de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, după care a fost prezentată agenda întrunirii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la http://www.patriarchia.ru/md/db/text/5584592.html


Articole postate de același autor
121

Cei care-L preamăresc pe Dumnezeu primesc ei înşişi folos

Dumnezeu a dat poruncă să iubeşti pe vrăjmaşii tăi şi tu îţi întorci faţa de la Dumnezeu, Care te iubeşte? A dat poruncă să spui cuvinte frumoase celor care te înjură, şi să faci rugăciuni pentru cei care te vorbesc de rău, şi tu grăieşti de rău pe Binefăcătorul şi Ocrotitorul tău, fără ca Acesta să […]