Actualitate

Biserica se roagă pentru lume, dar se pare că lumea merge din rău în mai rău. Oare de ce?

3

Biserica se roagă pentru lume, dar se pare că lumea merge din rău în mai rău. Oare de ce?

Pentru că oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina (Ioan 3,19) și Domnul Însuși a prorocit aceasta în Evanghelia Sa, când a zis cu tristețe: " Dar Fiul Omului, când va veni, va găsi, oare, credinţă pe pământ?" (Luca 18,8). La Matei citim că în vremurile de pe urmă dragostea multora se va răci (Mt.24,12), iar în Apocalipsă ni se spune că "cine este nedrept, mai mult va nedreptăți, iar cine este spurcat, mai mult se va spurca" (Ap. 22,11).

Dacă trăim vremurile de pe urmă, este un mare privelegiu și o mare cinste pentru noi să credem în Hristos. 

Arhimandrit Zaharia Zaharou, „Cunoscute mi-ai făcut mie căile vieții”, Ed. Episcopiei Devei și Hunedoarei, 2017

 


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
422

Pocăința atrage Duhul Sfânt mai mult ca orice

Cât priveşte pocăinţa, această lucrare atotcuprinzătoare zideşte şi păzeşte inima mai mult decât oricare alta. Pocăinţa are un scop minunat şi sfânt. Cel ce se pocăieşte mărturiseşte pe de o parte că Dumnezeul cel viu al Părinţilor noştri este un Dumnezeu drept şi adevărat în toate voile, căile şi judecăţile Sale şi, pe de altă parte, adevereşte că […]

Articole postate de același autor
763

L-a biruit femeia cu postul şi cu rugăciunea

Părinte, soţul meu nu vrea să meargă pe calea credinţei şi mă lupt cu el, dar nu-l pot convinge. Stai oleacă! Nu-l poţi face sfânt dintr-o dată! Ce vreau să spun? Sfântul Teodor Studitul spune: „Femeie, nu încerca să-l faci pe bărbat sfânt dintr-o dată, că nu poţi! Câte puţin, câte puţin se îmbogăţeşte cineva, […]