Actualitate

VANDALISM într-un cimitir din Soroca. Mai multe morminte au fost DISTRUSE de trei minori

3687

Acolo unde sfârşeşte legea, unde dispare morala, încep fărădelegile. Chiar la săbători lumea e gata de cele mai mari profanări!

Pr. Octavian Moșin

Act de vandalism într-un cimitir evreesc din Soroca. Potrivit oamenilor legii, 14 morminte au fost deteriorate de trei minori de 12 şi respectiv 13 ani, locuitori ai oraşului Soroca, relatează publika.md. Fiind audiaţi minorii în prezenţa părinţilor, aceştea au recunoscut că au mers în cimitirul evreesc cu scopul de a găsi copaci de cireşi şi de a se juca. Astfel, cei trei minori au deteriorat mai multe morminte din cimitirul evreesc. În acest caz, părinţilor le-au fost iniţiate o procedură contravenţională. Materialele acumulate referitor la acţiunile minorilor urmează a fi remise după competenţă spre examinare Procuraturii raionului Soroca, unde se va decide dacă va fi pornită sau nu, cauză penală pentru "Profanarea mormintelor".

Articole Asemănătoare
845

Recunoștința celor răposați pentru binefăcătorii lor

Unei doamne din Bucureşti i-a murit un fiu. Era prin anul 1965. L-a îngropat la cimitirul Belu. Alături de copil era mormântul fratelui unui doctor din Bucureşti, care, de când i-a murit fratele, nici n-a mai dat prin cimitir. Femeia, văzând acel mormânt părăsit şi plin de buruieni, fără a cunoaşte al cui este, s-a […]

Articole postate de același autor
2401

La Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei din Tiraspol s-au desfășurat cursuri pentru pedagogi

Între 28 martie și 1 aprilie la Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei din Tiraspol s-au desfășurat cursuri de formare continuă la profilul „Aspecte metodice și teoretice ale predării obiectului „Bazele credințelor religioase și a eticii” pentru școlile primare.” În cadrul lor, la data de 29 martie, cu binecuvântarea Arhiepiscopului de Tiraspol și Dubăsari Sava, președintele […]