Actualitate

VANDALISM într-un cimitir din Soroca. Mai multe morminte au fost DISTRUSE de trei minori

3692

Acolo unde sfârşeşte legea, unde dispare morala, încep fărădelegile. Chiar la săbători lumea e gata de cele mai mari profanări!

Pr. Octavian Moșin

Act de vandalism într-un cimitir evreesc din Soroca. Potrivit oamenilor legii, 14 morminte au fost deteriorate de trei minori de 12 şi respectiv 13 ani, locuitori ai oraşului Soroca, relatează publika.md. Fiind audiaţi minorii în prezenţa părinţilor, aceştea au recunoscut că au mers în cimitirul evreesc cu scopul de a găsi copaci de cireşi şi de a se juca. Astfel, cei trei minori au deteriorat mai multe morminte din cimitirul evreesc. În acest caz, părinţilor le-au fost iniţiate o procedură contravenţională. Materialele acumulate referitor la acţiunile minorilor urmează a fi remise după competenţă spre examinare Procuraturii raionului Soroca, unde se va decide dacă va fi pornită sau nu, cauză penală pentru "Profanarea mormintelor".

Articole Asemănătoare
84

Chipuri pline de lumină la Blajini

Paştile Blajinilor este o sărbătoare a sufletului, dar și o necesitate a noastră, o împlinire a poruncii lui Dumnezeu, care spune să ne cinstim părinţii ca să ne fie bine pe pământ. Este o posibilitate de a le vesti celor care nu mai sunt printre noi că “Hristos a înviat”, că, de fapt, nu există […]

Articole postate de același autor
566

Mântuitoare este pecetea crucii şi a numelui lui Hristos

Scrii despre semnul crucii că acum, în societate, se consideră că nu este normal să-ți faci cruce. De pildă, când porneşte trenul pe calea ferată vrei să-ţi faci cruce, dar te temi de batjocuri; oricum, afli îndată dezlegare nedumeririi în cuvintele Mântuitorului: iar cine se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, de acela […]