Actualitate

Sus să avem inimile!

1787

De câte ori trec pe lângă o biserică îmi amintesc de cuvintele pe care le rostesc slujitorii în cadrul Sf. Liturghii: ”Sus să avem inimile!”

Cred că nimeni nu trece indiferent pe lângă un sfânt locaș. Cel puțin își pune întrebarea: ”Cine și pentru ce a zidit acest edificiu?”

În timp, ridicând privirea spre crucile bisericii, începi să privești spre cer.

Cât de bine ar fi să dobândim mai multă verticalitate!

Preot Octavian Moșin


Articole postate de același autor
2218

Darul Sfântului Gavriil: un muzeu pentru Mănăstirea Căpriana

Din Mila lui Dumnezeu și cu rugăciunile Sfântului Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni, după o muncă enormă, au fost restaurate în laboratoarele Muzeului Național ,,Moldova” din Iași, veșmintele arhierești ce s-au găsit în cavoul Sfântului Gavriil, la aflarea Sfintelor Moaște. La data de 6 mai 2021, la Mănăstirea Căpriana va avea loc inaugurarea Muzeului Sfântului Ierarh Gavriil. […]