Actualitate

Sus să avem inimile!

1763

De câte ori trec pe lângă o biserică îmi amintesc de cuvintele pe care le rostesc slujitorii în cadrul Sf. Liturghii: ”Sus să avem inimile!”

Cred că nimeni nu trece indiferent pe lângă un sfânt locaș. Cel puțin își pune întrebarea: ”Cine și pentru ce a zidit acest edificiu?”

În timp, ridicând privirea spre crucile bisericii, începi să privești spre cer.

Cât de bine ar fi să dobândim mai multă verticalitate!

Preot Octavian Moșin


Articole postate de același autor
2351

Sprijin material pentru zeci de copii proveniți din familii aflate în dificultate

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, tinerii voluntari „Părintele Sofian Boghiu” de la Centrul Social-Misionar „Icoana Maicii Domnului Bucuria tuturor celor necăjiți” din Capitală, de la începutul verii, au venit cu un sprijin material pentru zeci de copii proveniți din familii aflate în dificultate, precum și pentru bătrânii singuratici care se confruntă cu probleme financiare și […]