Actualitate

Sus să avem inimile!

1785

De câte ori trec pe lângă o biserică îmi amintesc de cuvintele pe care le rostesc slujitorii în cadrul Sf. Liturghii: ”Sus să avem inimile!”

Cred că nimeni nu trece indiferent pe lângă un sfânt locaș. Cel puțin își pune întrebarea: ”Cine și pentru ce a zidit acest edificiu?”

În timp, ridicând privirea spre crucile bisericii, începi să privești spre cer.

Cât de bine ar fi să dobândim mai multă verticalitate!

Preot Octavian Moșin


Articole postate de același autor
6043

Postul negru în Săptămâna Mare

Gheronda, de ce în Săptămâna Mare pot să postesc trei zile, în timp ce în restul anului îmi vine greu să mă înfrânez? În Săptămâna Mare este întristarea pentru Pătimirile lui Hristos. Să presupunem că ți-a murit o persoană apropiată. Îți mai stă mintea la mâncare? Atunci nu numai că nu-ți mai pasă de mâncare, […]