Actualitate

Sus să avem inimile!

1774

De câte ori trec pe lângă o biserică îmi amintesc de cuvintele pe care le rostesc slujitorii în cadrul Sf. Liturghii: ”Sus să avem inimile!”

Cred că nimeni nu trece indiferent pe lângă un sfânt locaș. Cel puțin își pune întrebarea: ”Cine și pentru ce a zidit acest edificiu?”

În timp, ridicând privirea spre crucile bisericii, începi să privești spre cer.

Cât de bine ar fi să dobândim mai multă verticalitate!

Preot Octavian Moșin


Articole postate de același autor
4873

Ispita întreruperii sarcinii

O tulburătoare mărturie vine din parte unui preot din Creta, părintele Mihail din Zaros. Spune părintele că a venit împreună cu soţia să-i mulţumească sfântului pentru minunea pe care o făcuse. Şi, istoriseşte părintele, pe când preoteasa purta în pântece al patrulea copil, doctorul ginecolog a obligat-o să facă nişte controale speciale pentru că depistase, […]