Actualitate

Sus să avem inimile!

1772

De câte ori trec pe lângă o biserică îmi amintesc de cuvintele pe care le rostesc slujitorii în cadrul Sf. Liturghii: ”Sus să avem inimile!”

Cred că nimeni nu trece indiferent pe lângă un sfânt locaș. Cel puțin își pune întrebarea: ”Cine și pentru ce a zidit acest edificiu?”

În timp, ridicând privirea spre crucile bisericii, începi să privești spre cer.

Cât de bine ar fi să dobândim mai multă verticalitate!

Preot Octavian Moșin


Articole postate de același autor
2835

Să susținem lucrările de renovare și de amenajare a bisericii USM

De mai bine de o lună se desfășoară lucrările de renovare a exteriorului bisericii cu hramul ”Întâmpinarea Domnului” din incinta Universității de Stat din Moldova. De rând cu acestea, la parter se amenajează muzeul cu sala de conferințe, biblioteca de carte religioasă, garderoba socială și cabinetul de consiliere duhovnicească. Sunt cheltuieli care depășesc posibilitățile parohiei. […]