Actualitate

Sus să avem inimile!

1767

De câte ori trec pe lângă o biserică îmi amintesc de cuvintele pe care le rostesc slujitorii în cadrul Sf. Liturghii: ”Sus să avem inimile!”

Cred că nimeni nu trece indiferent pe lângă un sfânt locaș. Cel puțin își pune întrebarea: ”Cine și pentru ce a zidit acest edificiu?”

În timp, ridicând privirea spre crucile bisericii, începi să privești spre cer.

Cât de bine ar fi să dobândim mai multă verticalitate!

Preot Octavian Moșin


Articole postate de același autor
1804

Pandemia virusului COVID-19 nu a afectat derularea proiectului de restaurare a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Căușeni

Astăzi, 6 iulie a avut loc ședința echipei de coordonare a proiectului de restaurare a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Căușeni. Experții au examinat procesul de reabilitare a acoperișului bisericii și au verificat funcționalitatea camerei de aerare la fundațiile edificiului. Urmare a discuțiilor, grupul de lucru a decis reconstituirea celor două cruci din piatră de […]