Actualitate

Studenții de la Facultatea de Drept și FRIȘPA, USM, implicați în Săptămâna Tineretului Ortodox

124

În cea de-a doua zi a Săptămânii Tineretului Ortodox s-a ajuns la două facultăți ale USM.

În dimineața zilei, a avut loc o întâlnire de suflet la Facultatea de Drept cu dl Sergiu Băieșu, decanul facultății, și preotul Octavian Moșin de la biserica USM. Tema discuției a fost ”Mergând spre Înviere”. Studenților anului întâi li s-a vorbit despre credință, drepturi și obligațiuni morale, precum și despre sensul vieții, raportat la moarte și înviere.

În după amiaza zilei, la Facultatea Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Politice şi Administrative s-a desfășurat întâlnirea cu studenții și profesorii instituției.

Decanul facultăţii, dl Alexandru Solcan, l-a prezentat pe părintele Octavian Moșin, relatând despre activitatea amplă pe care o desfășoară atât în mediul universitar, bisericesc, dar și în rândul tinerilor. Părintele a oferit răspunsuri la mai multe întrebări adresate de către tineri, atât personale, cât și din cele cu care se confruntă societatea noastră.


Articole Asemănătoare
2508

Tinere, ție îți zic, scoală-te!

Cu ajutorul Domnului, la data de 22 aprilie, în cadrul gimnaziului din satul Ustia raionul Dubăsari a fost organizată o conferinţă cu tema „Familia creştină”. În calitate de invitat l-am avut pe preacucernicul părinte Vasile Ciobanu, care cu cuvântul său ne-a cuprins şi ne-a mângâiat pe toţi. Cât de mult mai plângea biata văduvă din […]

Articole postate de același autor
37097

Mesaj de felicitare pentru părintele Nicolae Jelihovschi

Cu ocazia celei de-a 40 aniversări, echipa PP ,,Altarul Credinței’’ aduce calde felicitări părintelui Nicolae Jelihovschi, celui care inspiră generația tânără să Îl cunoască și să Îl iubească pe Dumnezeu, trăind credința prin faptă. Neobositului semănător al cuvântului dumnezeesc prin cântec, teatru, poezie îi dorim mulți ani, cu binecuvântare cerească, înconjurat de enoriași și apropiați. […]