Actualitate

Smerenia, arta de a fi Om!

3706

Omule, învață-te să te smerești,
De vrei ca liniștea să o găsești,
La inimă, ce-i rău – nu pune
Și nu-asculta de biata ,,lume”.

A te smeri, înseamnă a ierta:
Pe tine, pe dușman și pe prieten,
În fiecare zi cu zel a învăța,
Un drum din amintiri să-ți faci, mai neted.

Omule, învață-te să fii smerit:
În gînd, în vorbă și-n virtute,
Iubește să fii cucerit,
De multe taine, multe, mute!

A fi smerit, înseamnă a fi om,
Mereu, oriunde și oricând,
Să fii cu roade ca un pom,
Dar ca un miel, modest și blînd!

Smerenia – ea, te păzește
De boli, necazuri și ispită,
Cu bucurie te hrănește:
Devii o floare psamofită!

Omule, învață să te rogi cu dor,
Și-a mulțumi de tot ce ai,
Plecându-te spre Creator,
Cu capu-n jos, dar cu nădejdea-n Rai!

În viața aceasta, toți lovesc,
Cuvinte, așteptări, mânie,
Puternici sunt: cei ce primesc
Cu demnitate tot și nu cârtesc,
Și pe Hristos mereu slăvesc:
Ei sunt cu Har, și azi și mâine!

Preot Nicolai Boian


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
28

„Poți mântui mii de suflete, iar tu să ajungi cu ușurință în iad”

Sunt în iad din toate categoriile sociale și profesionale. Cei mai mulți sunt clerici. De ce? Mirenii reușesc mai ușor să intre în Rai, mai ușor înaintează spre Rai deoarece nu se consideră pe sine superiori celorlalți. Clericul însă, din pricina familiarității lui cu taina preoției, uită să folosească preoția ca pe un burete, ca […]