Actualitate

Slujire arhierească în Duminica a XVII-a după Cincizecime la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1542

În Duminica a XVII-a după Cincizecime Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a slujit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei. 

În cuvîntul său de învăţătură, Înaltpreasfințitul Nicodim a vorbit despre iubirea desăvîrșită la care ne cheamă Domnul Hristos în Evanghelia duminicii de astăzi, de la Luca, VI, 31-36, iubire care trebuie să-i cuprindă și pe vrăjmașii noștri. Numai împlinind această poruncă, numai avînd şi punînd în lucrare harul ceresc al iubirii fără limite, ne facem, aşa cum ne vrea şi ne cere Mîntuitorul – „fiii Celui Preaînalt”.

Sursa: eparhia-edinet.md

 


Articole postate de același autor
1726

Schimbarea la Faţă a Mântuitorului sărbătorită la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni

Miercuri, 19 august 2020, când este sărbătorită Schimbarea la Față a Mântuitorului, una din cele 12 Sărbători Împărătești, Preasfinţitul Petru, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală  ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din mun. Ungheni. După citirea pericopei evanghelice, prin care este relatată minunata întâmplare ce a avut loc pe Muntele Taborului, Preasfinția Sa, […]