Actualitate

Slujire arhierească în Duminica a XVII-a după Cincizecime la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1540

În Duminica a XVII-a după Cincizecime Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a slujit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei. 

În cuvîntul său de învăţătură, Înaltpreasfințitul Nicodim a vorbit despre iubirea desăvîrșită la care ne cheamă Domnul Hristos în Evanghelia duminicii de astăzi, de la Luca, VI, 31-36, iubire care trebuie să-i cuprindă și pe vrăjmașii noștri. Numai împlinind această poruncă, numai avînd şi punînd în lucrare harul ceresc al iubirii fără limite, ne facem, aşa cum ne vrea şi ne cere Mîntuitorul – „fiii Celui Preaînalt”.

Sursa: eparhia-edinet.md

 


Articole postate de același autor
9248

Aghiasma Mare: când și cum o folosim și de ce este atât de importantă?

Suntem la început de an… Un nou an din viața și din istoria mântuirii noastre care, dincolo de toate, poartă un nume special: NĂDEJDE. Probabil este cel mai potrivit apelativ, căci așteptăm cu toții un an altfel, cu luni și zile care să nu ne țină la distanță de cei apropiați ai noștri sau departe […]