Actualitate

Sfințirea primei pietre la temelia unei noi biserici din or. Taraclia

15

Într-o atmosferă aparte, de aleasă sărbătoare, Preasfinţitul Episcop Anatolie a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul Sf. M. Mc Gheorghe din or. Taraclia.

Alături de Arhiereu s-au rugat Secretarul Eparhial Protoiereu Mihail Mungiu dimpreună cu alți preoți și numeroși creștini.

La încheierea slujbei au fost sfințite prinoasele de poamă, enoriașii primind din partea PS Anatolie binecuvântarea arhierească.

Bucuria rugăciunii alături de Ierarhul locului i s-a adăugat şi un eveniment deosebit pentru viaţa bisericească a Eparhiei – sfințirea primei pietre la temelia bisericii de iarnă în cinstea Sf. Preafericitei Matrona de la Moscova, sfânt locaș ce se va înălța pe teritoriul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din or. Taraclia.

sursa: http://eparhiasud.md


Articole Asemănătoare
2355

În Duminca Ortodoxiei PS Episcop Anatolie a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală din Cahul

Duminică, 5 martie 2017, Preasfinţitul Episcop Anatolie a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală din Cahul, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, cu participarea a numeroşi credincioşi îndeosebi tineri, care au fost mărturisiți și împărtășiți, la finalul primei săptămâni a Postului celui Mare. În cuvântul său, Episcopul Anatolie a evocat faptul că Duminica […]

Articole postate de același autor
2646

Studiul „Zugravul care a stat la sfat cu îngerii” lansat la Muzeul Național de Istorie a Moldovei

Marți, 7 mai 2019, în holul de la etaj al Muzeului Național de Istorie a Moldovei a avut loc prezentarea studiului „Zugravul care a stat la sfat cu îngerii”, consacrat schimonahului-iconar Irineu (Ioan Protcenco). Lucrarea a fost elaborată de către cercetătoare muzeului Adelaida Chiroșca și prezintă repere istoriografice, date biografice și opera zugravului de origine […]