Actualitate

Sfințirea primei pietre la temelia unei noi biserici din or. Taraclia

16

Într-o atmosferă aparte, de aleasă sărbătoare, Preasfinţitul Episcop Anatolie a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul Sf. M. Mc Gheorghe din or. Taraclia.

Alături de Arhiereu s-au rugat Secretarul Eparhial Protoiereu Mihail Mungiu dimpreună cu alți preoți și numeroși creștini.

La încheierea slujbei au fost sfințite prinoasele de poamă, enoriașii primind din partea PS Anatolie binecuvântarea arhierească.

Bucuria rugăciunii alături de Ierarhul locului i s-a adăugat şi un eveniment deosebit pentru viaţa bisericească a Eparhiei – sfințirea primei pietre la temelia bisericii de iarnă în cinstea Sf. Preafericitei Matrona de la Moscova, sfânt locaș ce se va înălța pe teritoriul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din or. Taraclia.

sursa: http://eparhiasud.md


Articole Asemănătoare
517

Întâistătătorul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la biserica „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Taraclia

Vineri, 6 mai, în ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la biserica cu hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe din orașul Taraclia. Alături de Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova s-au rugat Preasfințitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, duhovnicul-administrator al mănăstirii […]

Articole postate de același autor
540

Cel care-şi îngroapă darurile invidiază darurile celorlalţi

– Cum va putea cineva care invidiază să biruiască invidia? – De cunoaşte darurile cu care l-a înzestrat Dumnezeu şi le pune în valoare, nu va mai invidia, iar viaţa lui va deveni Rai. Mulţi nu-şi văd darurile pe care le-au primit de la Dumnezeu, ci văd numai darurile celorlalţi şi îi cuprinde invidia. Se […]