Actualitate

Sfințirea primei pietre la temelia unei noi biserici din or. Taraclia

22

Într-o atmosferă aparte, de aleasă sărbătoare, Preasfinţitul Episcop Anatolie a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul Sf. M. Mc Gheorghe din or. Taraclia.

Alături de Arhiereu s-au rugat Secretarul Eparhial Protoiereu Mihail Mungiu dimpreună cu alți preoți și numeroși creștini.

La încheierea slujbei au fost sfințite prinoasele de poamă, enoriașii primind din partea PS Anatolie binecuvântarea arhierească.

Bucuria rugăciunii alături de Ierarhul locului i s-a adăugat şi un eveniment deosebit pentru viaţa bisericească a Eparhiei – sfințirea primei pietre la temelia bisericii de iarnă în cinstea Sf. Preafericitei Matrona de la Moscova, sfânt locaș ce se va înălța pe teritoriul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din or. Taraclia.

sursa: http://eparhiasud.md


Articole Asemănătoare
2561

PS Episcop Anatolie: Numai în smerenie și prin schimbarea vieții în bine ne putem mântui sufletele

În Duminica a XXXII-a  după Rusalii când Biserica Ortodoxă aminteşte de întâlnirea Mântuitorului cu Zaheu vameşul, Preasfințitul Anatolie, Episcop de Cahul şi Comrat, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală din municipiul Comrat. La slujbă au participat numeroase familii tinere, cu copiii, dar şi credincioşi de toate […]

Articole postate de același autor
6484

Mamele duc mai departe toată frumuseţea credinţei

Mamele au fost şi rămân creştinele care au contribuit la realizarea sfinţilor, savanţilor, a oamenilor de creaţie. Ele sunt cele care au umplut Bisericile, au umplut mănăstirile cu feciori, cu preoţi care slujesc neîncetat Liturghia în bisericile şi mănăstirile noastre. Ele sunt cele care au ostenit zi şi noapte, la pieptul lor au ţinut copiii, […]