Actualitate

Sfințirea primei pietre la temelia unei noi biserici din or. Taraclia

20

Într-o atmosferă aparte, de aleasă sărbătoare, Preasfinţitul Episcop Anatolie a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul Sf. M. Mc Gheorghe din or. Taraclia.

Alături de Arhiereu s-au rugat Secretarul Eparhial Protoiereu Mihail Mungiu dimpreună cu alți preoți și numeroși creștini.

La încheierea slujbei au fost sfințite prinoasele de poamă, enoriașii primind din partea PS Anatolie binecuvântarea arhierească.

Bucuria rugăciunii alături de Ierarhul locului i s-a adăugat şi un eveniment deosebit pentru viaţa bisericească a Eparhiei – sfințirea primei pietre la temelia bisericii de iarnă în cinstea Sf. Preafericitei Matrona de la Moscova, sfânt locaș ce se va înălța pe teritoriul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din or. Taraclia.

sursa: http://eparhiasud.md


Articole Asemănătoare
2357

În Duminca Ortodoxiei PS Episcop Anatolie a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală din Cahul

Duminică, 5 martie 2017, Preasfinţitul Episcop Anatolie a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală din Cahul, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, cu participarea a numeroşi credincioşi îndeosebi tineri, care au fost mărturisiți și împărtășiți, la finalul primei săptămâni a Postului celui Mare. În cuvântul său, Episcopul Anatolie a evocat faptul că Duminica […]

Articole postate de același autor
89

Cum știm care este planul lui Dumnezeu cu noi?

Părinte, spuneați să nu fugim de planul lui Dumnezeu. Dar cum știm care este planul lui Dumnezeu cu noi? E un cântec folk pe care-l cântă, cred, Poesis și care spune că doar dacă ești orb vezi lumea bine. Încercați să nu credeți că totul se face grafic, ca să identificăm planul lui Dumnezeu dreapta […]