Actualitate

Sfântul Binecredincios Kneaz Alexandru Nevski – Hramul Catedralei Episcopale din Ungheni

485

Marți, 12 septembrie 2017 Catedrala Episcopală din orașul Ungheni s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare, pentru a-și sărbători ocrotitorul ceresc, pe Sfântul Binecredincios Mare Kneaz Alexandru Nevski.

Serviciul divin a fost săvârșit de Chiriarhul Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni înconjurat de un ales sobor de preoți şi diaconi, precum şi slujitori ai Episcopiei noastre.

Alături de Preasfinţia Sa, au conliturghisit şi Secretarul Eparhial, Protoiereul Vadim COROSTINSCHI, Protopopul de Ungheni, Protoiereul Bartolomeu TURTUREANU.  Răspunsurile la strană au fost oferite de Corul de Preotese al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, dirijat de Dna Iozefina VIZITIU (Gajim).

Odată cu încheierea Sfintei Liturghii, Ierarhul dimpreună cu soborul de preoți și credincioși, au făcut înconjorul catedralei, citind conform tradiției, “Evangheliile Învierii”.

La final, părintele secretar a adresat Preasfinției Sale un cuvânt de felicitare cu ocazia hramului Catedralei Episcopale, dorindu-I “sănătate fizică deplină, rigoare duhovnicească și mulți și fericiți ani” la fel au adresat cuvinte de felicitare toţi cei prezenţi înmînîd Chiriarhului buchete de flori.

Ierarhul a mulțumit pentru doririle de bine, felicitând la rându-I întreaga comunitate a credicioșilor, parohieni ai Catedralei Episcopale din orașul Ungheni, invitându-I pe toți cei prezenți la o agapă frățească la un local din oraș.

sursa http://episcopia-ungheni.md


Articole Asemănătoare
4100

PS Petru: Rolul monahismului în societatea de astăzi

În această perioadă de urcuș duhovnicec, este necesară o intensificare a misiunii mănăstirilor, ca mărturie adusă pentru drepta credinţă, dreapta vieţuire şi pentru ajutorarea oamenilor care au nevoie de un sfat bun, de o lumină pentru viaţă şi de o încurajare. Este o vreme în care noi trebuie să îmbinăm cuvântul luminos cu fapta bună […]

Articole postate de același autor
5281

„Omul chibzuit“ şi mîncatul emoţional – interviu cu dr. Mihaela BILIC

Dr. Mihaela Bilic a absolvit Facultatea de Medicină Generală „Carol Davila“ din Bucureşti şi, în anii 1996-2000, a urmat rezidenţiatul la secţia de Diabet şi Boli de nutriţie a Spitalului Universitar din Bucureşti. A urmat un stagiu de un an la o clinică de obezitate din Paris. A publicat la Curtea Veche Publishing volumele Trăiesc, […]