Actualitate

Sfânta Lumină a ajuns în Republica Moldova!

440

Din Mila și cu Ajutorul lui Dumnezeu, pentru al cincisprezecelea an la rând, Sfânta Lumină de la Ierusalim a ajuns în țara noastră.

În seara zilei, delegația Bisericii Ortodoxe din Moldova, în frunte cu ÎPS Mitropolit Vladimir, care a mers la Ierusalim pentru a lua Sfânta Lumină, a fost întâmpinată cu deosebită bucurie de către Arhierei, Președintele RM, dl Igor Dodon, precum și numeroși preoți și credincioși veniți din toate colțurile republicii.

Ajungând în scuarul Catedralei mitropolitane, Întâistătătorul s-a adresat către popor, vestind tuturor că şi în acest an Mântuitorul s-a milostivit de turma Sa, trimițând din cer semnul minunat al dragostei Sale pentru creștinii drept-măritori.

În continuare, Vlădica Vladimir a adresat sincere mulţumiri celor care l-au însoţit în acest pelerinaj, precum şi tuturor oamenilor de bună credinţă, datorită cărora credincioşii din Republica Moldova pot lua pe la casele lor Lumina Sfântă din biserica Învierii Domnului de la Ierusalim.

Mai apoi au fost împărțite făclii tuturor slujitorilor, care au dus Lumina dătătoare de Viață în sfintele lăcașe ale Moldovei.

Sursa: www.mitropolia.md

 


Articole Asemănătoare
926

Cred Doamne!…Cred!

Era un călugăr eremit, slab de înger. Iar diavolul îl învăţa bătându-şi joc de el, ca Sfintele Daruri sunt doar pâine şi vin. Într-o duminică dimineaţa, când se pregătea după rânduiala schitului, să meargă în biserică pentru sfânta Liturghie diavolul i-a zis: – De ce vrei să te duci? Dacă e doar pâine simplă, mai […]

Articole postate de același autor
295

Vrei și tu să trăieşti viața îngerilor?

Vrei să dobândeşti rugăciune? Vrei ca atunci când spui: „Doamne Iisuse Hristoase…” să curgă râu de la­crimi din ochii tăi? Vrei să trăieşti viața îngerilor? Atunci spune: „Iertaţi!” şi „Să fie binecuvântat!”, adică fă ascultare. Nevoinţa cea mare a omului este să nu se încreadă în gândul său. Dacă stareţul tău lipseşte, întreabă-l pe fratele tău […]