Actualitate

Sfânta Liturghie în Sîmbăta Mare, oficiată de Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop PETRU la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni

1338

Pe 23 aprilie, 2022, în Sâmbăta Mare, din ajun de Învierea Domnului, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfânta Liturghie, a Sfântului Vasile cel Mare, în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni.

Alături de Înaltpreasfinția Sa a coliturghisit Prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Eparhial şi soborul de slujitori ai Catedralei Episcopale.

După încheiere Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţia Sa a citit rugăciunea de binecuvântare a pâinei şi a vinului, aşa cum prevede rânduiala tipiconală în această zi.

Apoi Ierarhul a ținut un cuvânt de învățătură creștină, vorbind despre înțelegerea duhovnicească a punerii și șederii în mormânt a lui Hristos, care este comemorată simbolic în Sâmbăta Paștelui, după cum se spune în popor.

Răspunsurile liturgice au fost date la strană de Corul Catedralei Episcopale, condus de preoteasa Liliana ROTARI.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Foto: Arhidiaconul VENIAMIN (Seculțan)

Sursa: episcopia-edinet.md

 


Articole postate de același autor
1120

Festivalul Raional al cântecului pascal „Hristos a Înviat!”

Clopotele sfintelor locașuri de închinare ne vestesc marea bucurie a Învierii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos. După șapte săptămâni de post și rugăciune, inimile drept-credincioșilor creștini se veselesc din nou întru slăvirea Celui ce ,,cu moartea pe moarte călcând” a Înviat a treia zi, dăruind lumii viață veșnică. La 20 aprilie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului […]