Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a VI-a după Învierea Domnului, a Orbului, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca

1888

În Duminica a VI-a după Învierea Domnului (a orbului din naștere), Preasfințitul Părinte Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca.

În cuvântul predicatorial, ierarhul a evidențiat învățăturile desprinse din textul biblic, citit astăzi de la Sf. Ev. Ioan, capitolul 9, versetele de la 1 la 38, care ne prezintă Vindecarea orbului din naștere de Mântuitorul Iisus Hristos.

După încheierea Sfintei Liturghii, a avut loc un Te-Deum de mulțumire, după care enoriașii au fost binecuvântați de Preasfinția Sa și au mers în pace, împrospătați duhovnicește către casele lor.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole Asemănătoare
22

În Duminica a VII-a după Rusalii, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, a liturghisit la Mănăstirea Curchi

În duminica a VII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, a Vindecării a doi orbi și a unui mut din Capernaum – Preasfinţitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Curchi. Serviciul divin a fost săvârșit în prezența numeroșilor creștini care au pășit pragul mănăstirii Curchi pentru […]

Articole postate de același autor
1573

Calea Postului Mare: ziua a XL-a

Iată încheiem cele patruzeci de zile de post. S-ar părea că sunt foarte multe, dar le-am parcurs atât de repede. Uneori regreți că ieși din aceste zile de nevoință, când ai bunul prilej să stai mai în liniște și în însingurare, când nu ești ispitit cu tot felul de ceremonii… Cât de benefic ar fi […]