Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a VI-a după Învierea Domnului, a Orbului, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca

1877

În Duminica a VI-a după Învierea Domnului (a orbului din naștere), Preasfințitul Părinte Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca.

În cuvântul predicatorial, ierarhul a evidențiat învățăturile desprinse din textul biblic, citit astăzi de la Sf. Ev. Ioan, capitolul 9, versetele de la 1 la 38, care ne prezintă Vindecarea orbului din naștere de Mântuitorul Iisus Hristos.

După încheierea Sfintei Liturghii, a avut loc un Te-Deum de mulțumire, după care enoriașii au fost binecuvântați de Preasfinția Sa și au mers în pace, împrospătați duhovnicește către casele lor.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole Asemănătoare
16

De ce există în Biserică interdicția de a intra femeile în Sfântul Altar?

Interdicţia nu e ca numai femeia să nu intre în Sfântul Altar. Interdicţia este ca nimeni în afară de preot să nu intre în Sfântul Altar. Şi nu e interdicţie, este un sfat. De multe ori în viaţă ca preot slujitor ţi se întâmplă să vezi ridicându-se, arcuindu-se masa de la Sfântul Altar şi cupola Bisericii […]

Articole postate de același autor