Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a VI-a după Învierea Domnului, a Orbului, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca

1881

În Duminica a VI-a după Învierea Domnului (a orbului din naștere), Preasfințitul Părinte Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca.

În cuvântul predicatorial, ierarhul a evidențiat învățăturile desprinse din textul biblic, citit astăzi de la Sf. Ev. Ioan, capitolul 9, versetele de la 1 la 38, care ne prezintă Vindecarea orbului din naștere de Mântuitorul Iisus Hristos.

După încheierea Sfintei Liturghii, a avut loc un Te-Deum de mulțumire, după care enoriașii au fost binecuvântați de Preasfinția Sa și au mers în pace, împrospătați duhovnicește către casele lor.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole Asemănătoare
276

Pe cine pomenim la Sfânta Liturghie ?!

Apare tot mai des în sânul comunității creștine o întrebare cu adevărat derutantă: se cuvine să-i pomenim la Sfânta Liturghie pe cei păcătoși, sau doar pe cei drepți ?! O astfel de întrebare mi s-a pus recent de către mai mulți credincioși, motiv pentru care am să încerc aici un răspuns. Provocarea acestui răspuns pleacă de la […]

Articole postate de același autor
1759

Festivalul “Bucuria Credinței“, desfășurat la Drochia

Mai mulți copii și părinții lor din orașul Drochia s-au bucurat de o zi plină de activități și spiritualitate la Festivalul „Bucuria Credinței”, un eveniment care a adunat comunitatea pentru a celebra valorile și tradițiile creștin-ortodoxe. Desfășurat pe data de 2 august, festivalul a oferit o zi de neuitat pentru toți locuitorii orașului Drochia, atât […]