Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a VI-a după Învierea Domnului, a Orbului, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca

1884

În Duminica a VI-a după Învierea Domnului (a orbului din naștere), Preasfințitul Părinte Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca.

În cuvântul predicatorial, ierarhul a evidențiat învățăturile desprinse din textul biblic, citit astăzi de la Sf. Ev. Ioan, capitolul 9, versetele de la 1 la 38, care ne prezintă Vindecarea orbului din naștere de Mântuitorul Iisus Hristos.

După încheierea Sfintei Liturghii, a avut loc un Te-Deum de mulțumire, după care enoriașii au fost binecuvântați de Preasfinția Sa și au mers în pace, împrospătați duhovnicește către casele lor.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole Asemănătoare
2798

Duminica „Întoarcerii Fiului Risipitor” la Mănăstirea Curchi

Mulțime de credincioși au participat la Sfânta Liturghie din Duminica „Întoarcerii Fiului Risipitor” la mănăstirea Curchi, săvârșită de către Pr. Arhimandrit Augustin (Zaborosciuc) împreună cu diaconii slujitori ai mănăstirii. Duminica Fiului Risipitor este a doua duminică din perioada Triodului, făcând parte din săptămânile pregătitoare pentru Postul Mare. În pilda de astăzi, de la Luca XV,11-32 […]

Articole postate de același autor
3074

O preoteasă cu opt copii are nevoie de sprijin pentru a i se salva viața

Cu binecuvântarea și la îndemnul ÎPS Mitropolit Vladimir rugăm lumea de bună credință să fie alături de o preoteasă din municipiul Chișinău, mamă a opt copii minori. Doamna preoteasă în vârstă de 38 de ani a fost diagnosticată cu o forma agresivă de cancer la organele interne. Astăzi a fost internată într-un spital de peste […]