Actualitate

Sfânta Liturghie, din duminica a III-a după Pogorârea Duhului Sfânt, de la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni

1231

Pe 3 iulie, 2022, în duminica a III-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni.

În timpul Sfintei Liturghii au fost înălțate rugăciuni de slavă și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările și ajutorul ce îl revarsă părintește peste omenire, cerându-se totodată sănătate și pace pentru întreaga omenire, dar și ploi liniștite pământului însetat.

După rugăciunea Tatăl nostru…, au fost împărtășiți copiii și credincioșii care s-au pregătit pentru Sfânta Împărtășanie.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa, a ținut un cuvânt de învățătură, felicitând părintește credincioșii prezenți, cu Sfânta Duminică, dorindu-le o săptămână binecuvântată.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Catedralei Episcopale, condus de preoteasa Liliana ROTARI.

Menționăm că la ora 6, la Catedrala Episcopală a fost săvârșită prima Sfântă Liturghie, oficiată de Prot. Nicolai BOIAN, iar răspunsurile liturgice au fost date de Corul de copii al Catedralei Episcopale, condus tot de preoteasa Liliana ROTARI.

Sursa: episcopia-ungheni.md


Articole postate de același autor
1016

Hristos a Înviat: ziua a XIV-a

Cât de important este să avem în jur oameni cu râvnă pentru cele sfinte. M-am convins de această realitate de nenumărate ori, iar zilele acestea, fiind invitat să binecuvântez câteva apartamente dintr-o scară a unui bloc, mi s-a întărit convingerea. O familie intenționa să-și sfințească locuința și, discutând cu alți locatari, au ajuns la ideea […]