Actualitate

Seminarul profesorilor de religie din raionul Sîngerei

69

,,Educaţia este cea mai puternică armă pe care o poţi folosi pentru a schimba lumea” (Nelson Mandela).

Marți, 17 mai 2016, în satul Țîplițești, raionul Sîngerei, a avut loc atelierul de formare continuă a profesorilor de Religie cu genericul ,,Lumina învierii – meditație și povățuire spirituală a virtuților creștine”. Seminarul a început cu prezentarea instituției de către doamna Zîcu Galina, directorul gimnaziului, apoi a urmat lecția demonstrativă la clasa VIII-IX-a, cu tema: ,,Învierea Domnului și Cinzecimea” susțnută de preotul-paroh Marcel Gheorghilaș. După ora publică a urmat activitatea extracuriculară ,,Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile sale”. La final a urmat debrifarea seminarului, unde toți profesorii din raion au discutat despre activitățile la care au luat parte și au mulțumit gazdei pentru primire.

sursa http://ephbalti.md/


Articole Asemănătoare
2281

Implicarea preoţilor în activitatea de asistenţă socială – seminar realizat în or. Cahul

La 30 septembrie 2016, preoţii din parohiile blagociniilor Cahul şi Cantemir au fost invitaţi la un seminar, care s-a desfăşurat în Catedrala Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil din or. Cahul. Evenimentul, realizat cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove şi a PS Anatolie, Episcopul de Cahul şi Comrat, a fost moderat de […]

Articole postate de același autor
78

De ce sunt aşa puţini duhovnici buni astăzi?

Un tânăr i-a pus Sfântului Siluan întrebarea aceasta tragică „De ce sunt aşa puţini duhovnici buni astăzi?” Şi Sfântul Siluan îi dă un răspuns, probabil neînţeles de tânăr, şi neînţeles de mine mulţi ani, dar în perspectiva pe care o dezvolt acum e din ce în ce mai înţeles. Sfântul Siluan zice: „Fiindcă nu sunt […]