Actualitate

Seminarul profesorilor de religie din raionul Sîngerei

72

,,Educaţia este cea mai puternică armă pe care o poţi folosi pentru a schimba lumea” (Nelson Mandela).

Marți, 17 mai 2016, în satul Țîplițești, raionul Sîngerei, a avut loc atelierul de formare continuă a profesorilor de Religie cu genericul ,,Lumina învierii – meditație și povățuire spirituală a virtuților creștine”. Seminarul a început cu prezentarea instituției de către doamna Zîcu Galina, directorul gimnaziului, apoi a urmat lecția demonstrativă la clasa VIII-IX-a, cu tema: ,,Învierea Domnului și Cinzecimea” susțnută de preotul-paroh Marcel Gheorghilaș. După ora publică a urmat activitatea extracuriculară ,,Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile sale”. La final a urmat debrifarea seminarului, unde toți profesorii din raion au discutat despre activitățile la care au luat parte și au mulțumit gazdei pentru primire.

sursa http://ephbalti.md/


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2348

Sfanta și Dumnezeiasca Liturghie din noaptea „Naşterii Domnului” în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din mun. Ungheni

În această noapte binecuvîntată de Dumnezeu cînd întreaga făptură prăznuieşte Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, întîmpinat de clericii catedralei episcopale, îmreună cu numeroşi copii şi mulţime de credincioşi, a săvîrşit Sfînta şi Dumnezeeasca Liturghie în Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni. Sfînta şi Dumnezeeasca Liturghie a fost începută […]