Actualitate

Seminarul profesorilor de religie din raionul Sîngerei

74

,,Educaţia este cea mai puternică armă pe care o poţi folosi pentru a schimba lumea” (Nelson Mandela).

Marți, 17 mai 2016, în satul Țîplițești, raionul Sîngerei, a avut loc atelierul de formare continuă a profesorilor de Religie cu genericul ,,Lumina învierii – meditație și povățuire spirituală a virtuților creștine”. Seminarul a început cu prezentarea instituției de către doamna Zîcu Galina, directorul gimnaziului, apoi a urmat lecția demonstrativă la clasa VIII-IX-a, cu tema: ,,Învierea Domnului și Cinzecimea” susțnută de preotul-paroh Marcel Gheorghilaș. După ora publică a urmat activitatea extracuriculară ,,Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile sale”. La final a urmat debrifarea seminarului, unde toți profesorii din raion au discutat despre activitățile la care au luat parte și au mulțumit gazdei pentru primire.

sursa http://ephbalti.md/


Articole Asemănătoare
134

Seminar teoretico-informativ „Fumatul, beția și drogurile – maladii ale societății contemporane”

„Prin iubire şi credinţă se ispăşeşte păcatul şi prin frica de Dumnezeu te fereşti de rele” (Pildele lui Solomon 16, 6) Un seminar teoretico-informativ a avut loc la data de 17 februarie 2017 în incinta Gimnaziului Izbiște și s-a desfășurat la inițiativa părintelui Victor Gangan în colaborare cu administrația gimnaziului. La seminar au participat părinți, profesori, […]

Articole postate de același autor
185

Dumnezeu este dragoste! Să vă fie ca o dogma neclintită și nu veți greși!

Tema este a dragostei și fără dragoste nimic nu se înțelege. Când a cerut cineva lui Hristos care este prima poruncă a Legii, Hristos a zis că a iubi pe Dumnezeu din tot ce ai și din tot ce ești. Hristos s-a grăbit să pună și a doua poruncă, care este asemenea primei: a iubi […]