Actualitate

Seminarul profesorilor de religie din raionul Sîngerei

75

,,Educaţia este cea mai puternică armă pe care o poţi folosi pentru a schimba lumea” (Nelson Mandela).

Marți, 17 mai 2016, în satul Țîplițești, raionul Sîngerei, a avut loc atelierul de formare continuă a profesorilor de Religie cu genericul ,,Lumina învierii – meditație și povățuire spirituală a virtuților creștine”. Seminarul a început cu prezentarea instituției de către doamna Zîcu Galina, directorul gimnaziului, apoi a urmat lecția demonstrativă la clasa VIII-IX-a, cu tema: ,,Învierea Domnului și Cinzecimea” susțnută de preotul-paroh Marcel Gheorghilaș. După ora publică a urmat activitatea extracuriculară ,,Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile sale”. La final a urmat debrifarea seminarului, unde toți profesorii din raion au discutat despre activitățile la care au luat parte și au mulțumit gazdei pentru primire.

sursa http://ephbalti.md/


Articole Asemănătoare
214

Seminarul instructiv-metodic pentru inspectorii şcolari eparhiali şi metodiştii-formatori din protopopiate

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, pe data de 3 februarie 2017, în Sala Sinodală a Mitropoliei Moldovei, a avut loc seminarul instructiv-metodic pentru inspectorii şcolari eparhiali şi metodiştii-formatori din protopopiate. Cu un cuvânt de deschidere a seminarului și susținere a demersului de predare a religiei în școlile din republică, […]

Articole postate de același autor
2654

Maica Domnului prăznuită la Mănăstirea Curchi

În duminica a XXIV-a după Cincizecime, de Praznicul „Intrării în Biserică a Maicii Domnului”, PS Părinte Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan și Stareț al mănăstirii Curchi a oficiat Sfânta Liturghie în biserica de iarnă a mănăstirii Curchi cu hramul „Sf. Ier. Nicolae”. Episcopul a fost înconjurat de un numeros sobor preoțesc, slujitori ai sfintei […]