Actualitate

Să nu te temi niciodată, căci la cârma vieţii noastre este Bunul Dumnezeu!

167

Când vreunul din ucenicii săi se simţea bolnav, bătrânul îi zicea:

— Nu spune nimănui că eşti bolnav sau te doare ceva. Ci roagă-te în taină Domnului şi Măicuţei Domnului şi du-te şi fă ascultare unde eşti trimis şi îndată te vindeci de boală.

Toţi care urmau sfatul lui, se făceau îndată sănătoşi şi dădeau slavă lui Dumnezeu.

Odată a venit la sfinţia sa o călugăriţă bolnavă de întristare sufletească. Bătrânul a spovedit-o, i-a citit de mai multe ori la miezul nopţii rugăciuni de sănătate şi a pus-o la ectenii de sănătate şi la Sfântul Maslu. Apoi a împărtăşit-o şi după mai multe zile s-a făcut sănătoasă. La urmă, Părintele Paisie i-a dat aceste sfaturi:

— Să nu temi niciodată, căci la cârma vieţii noastre este Bunul Dumnezeu, este Mântuitorul nostru Iisus Hristos cu Măicuţa Domnului. El ne acoperă cu harul Duhului Sfânt, numai să nu lăsăm sfânta rugăciune.

Din Arhimandrit Ioanichie Bălan, Părintele Paisie Duhovnicul, Editura Trinitas, 1993, p. 115


Articole Asemănătoare
44

Să-i iubim pre oameni şi să-i îmbrăţişăm precum ni-i aduce Dumnezeu

Când ai gând de judecată, să rogi pre Dumnezeu să ţi-l ia în acel ceas, ca să poţi iubi acea faţă (pre care o judeci) aşa cum o iubeşte El. Atunci Dumnezeu te va ajuta şi o să vezi ale tale scăpătări. Dacă Hristos era vizibil, vei avea judecată? Dacă nu-ţi place de cineva, gândeşte-te că […]

Articole postate de același autor