Actualitate

Să nu confundăm smerenia cu naivitatea sau cu prostia

405

Nu confundăm smerenia cu naivitatea sau cu prostia. A fi smerit înseamnă a fi foarte demn, onoarea sfântă a smereniei nu se dobândeşte prin supunerea la tăvălugul mediatic, prin a asculta tot ce ni se spune şi tot ce ni se porunceşte de către mai marii lumii.

Smerenia din veacul XXI este interpretată greşit, anume că omul trebuie să fie desfiinţat ca personalitate. Or, în viaţa noastră călugărească smerenia depăşeşte limita tuturor înălţimilor şi decurge din demnitatea Domnului nostru Iisus Hristos care ne-a îmbrăcat cu virtuţile castităţii, sărăciei, ascultării. Acestea îl ajută pe monah în lupta pentru dobândirea mântuirii. Prestigiul smereniei este această înălţime dumnezeiască în adânc de smerenie care îl pune pe creştinul ortodox în faţa unui model şi îi cere creştinului ortodox să fie foarte categoric şi bătăios în ceea ce priveşte apărarea valorilor noastre de credinţă ortodoxă.

Extras din interviul cu pr. Părinte Iustin in aprilie 2007


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
107

Smerenia atrage oamenii

S-ar părea că smerenia nu poate avea nimic comun cu succesul. Dar nu este nici pe departe aşa. Un om blând, în virtutea caracterului său, mereu va atrage alţi oameni. Alături de omul smerit, mereu vor fi cei care vor vrea să-l ajute. Alături de el, mereu vor fi cei, care vor fi gata să […]

Articole postate de același autor
164

Sfânta Liturghie ne face mai mari și mai bogați decât întregul univers sau de ce este important să se săvârșească slujbele în biserică

Dragi și iubiți credincioși,  Orice atac asupra bisericii, trebuie oprit; orice acțiune șovăielnică a credincioșilor în privința credinței trebuie îndreptată; orice nedumerire în privința celor sfinte trebuie explicată. Or, ceea ce se petrece în prezent, cauzat de apariția noului coronavirus, necesită niște lămuriri și explicații vizavi de unele momente legate de cultul liturgic și de venirea […]