Actualitate

Să nu confundăm smerenia cu naivitatea sau cu prostia

402

Nu confundăm smerenia cu naivitatea sau cu prostia. A fi smerit înseamnă a fi foarte demn, onoarea sfântă a smereniei nu se dobândeşte prin supunerea la tăvălugul mediatic, prin a asculta tot ce ni se spune şi tot ce ni se porunceşte de către mai marii lumii.

Smerenia din veacul XXI este interpretată greşit, anume că omul trebuie să fie desfiinţat ca personalitate. Or, în viaţa noastră călugărească smerenia depăşeşte limita tuturor înălţimilor şi decurge din demnitatea Domnului nostru Iisus Hristos care ne-a îmbrăcat cu virtuţile castităţii, sărăciei, ascultării. Acestea îl ajută pe monah în lupta pentru dobândirea mântuirii. Prestigiul smereniei este această înălţime dumnezeiască în adânc de smerenie care îl pune pe creştinul ortodox în faţa unui model şi îi cere creştinului ortodox să fie foarte categoric şi bătăios în ceea ce priveşte apărarea valorilor noastre de credinţă ortodoxă.

Extras din interviul cu pr. Părinte Iustin in aprilie 2007


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
46

IPS Onufrie, Mitropolitul Kievului: Rugăciunea este respirația sufletului

În data de 7 februarie în cadrul unei slujbe de duminică la Catedrala Adormirii Maicii Domnului, din Kiev, mitropolitul Onufrie a evocat tema rugăciunii. În acea zi s-a citit episodul Evanghelic vindecarea orbului din Ierihon (Luca 18, 35 -43). Această relatare, spune mitropolitul Onufrie, ne învață să ne rugăm așa cum trebuie. În primul rând, […]

Articole postate de același autor
6452

“Nu exista moarte”

Era un frate, Traian, văduv, care făcea focul la catedrala din Sibiu, pe când eram student la Facultatea de Teologie. Acesta trăia numai cu prescură şi un pic de agheasmă. Stătea acolo unde făcea focul şi, până seara, citea tot mereu Psaltirea. Era un om al lui Dumnezeu, care astăzi s-a mutat şi el dintre […]