Actualitate

Rușinea este lipsa curajului de a ne vedea pe noi înșine așa precum ne vede Dumnezeu

594

Osândirea de sine poate deveni un lucru periculos, dacă nu este însoțită de credință, de încredere în Dumnezeu. Dar dacă știm înaintea cui ne înfățișăm, vom avea curajul să luăm asupra noastră și un dram de rușine.

Îmi amintesc că atunci când am devenit duhovnic la mănăstire, Părintle Sofronie mi-a spus: „Încurajează-i pe tinerii care vin la tine să spovedească tocmai acele lucruri de care le este rușine, pentru că acea rușine se va preface în energie duhovnicească, ce poate birui patimile și păcatul”.

În spovedanie, energia rușinii se preschimbă în energie îndreptată împotriva patimilor. Cât despre o definiție a rușinii, aș spune că aceasta este lipsa curajului de a ne vedea pe noi înșine așa precum ne vede Dumnezeu.

Arhimandritul Zaharia (Zaharou)Lărgiţi şi voi inimile voastre!, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2009, p. 117


Articole Asemănătoare
19411

20 de sfaturi pentru smerenie

  1. Au uitat de tine? Nu-ţi telefonează nimeni? Nu e nimic grav. Nu te plânge. 2. Ai fost ofensat pe nedrept? Uită. 3. Eşti disprețuit? Bucură-te! 4. Eşti învinuit? Nu te justifica. 5. Îşi bat joc de tine? Nu le răspunde. 6. Te ceartă cineva? Păstrează tăcerea, rămânând în rugăciune. 7. Nu ţi se […]

Articole postate de același autor
47

Slujbă Arhierească în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei în Duminica a II-a după Paşti, a Sfîntului Apostol Toma

În Duminica a II-a după Paşti, a Sfîntului Apostol Toma, Prea Sfinţitul Nicodim a săvîrşit Sfînta Liturghie în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei. În cuvîntul de învăţătură, Vladîca Nicodim a menţionat că Apostolul Toma este un trimis al necredinţei noastre în faţa Domnului, căci, prin pipăirea rănilor Mîntuitorului, Toma dovedeşte celor necredincioşi că Hristos a […]