Actualitate

Reîncep activitățile în cadrul Asociației Studenților Creștini Ortodocși

2193

Miercuri, 24 februarie, la biserica USM s-a săvârșit tradiționalul Acatist al Sfântului Duh, după care a urmat seara duhovnicească.

Au fost prezenți mai mulți tineri din câteva instituții de învățământ superior, dornici să se implice în diverse activități ale Asociației Studenților Creștini Ortodocși.

Au participat și câțiva reprezentanți ai Sindicatului Studențesc din cadrul USM.

S-au discutat probleme cu care se confruntă tinerii de astăzi și modalitățile de a fi sprijiniți cei în dificultate.

S-a decis organizarea întâlnirilor cu tineri din mai multe instituții de învățământ, să fie identificați voluntari și să fie dezvoltate proiecte sociale cu și pentru tineri.

Se intenționează organizarea prânzurilor pentru câțiva studenți, vizitarea și susținerea unor tineri țintuiți la pat, precum și deschiderea unui cabinet de consiliere moral-spirituală pentru tineri.

Câțiva juriști începători sunt gata să ofere consultație juridică unor categorii socialmente vulnerabile.

De miercurea viitoare vor fi invitați teologi și alte personalități în cadrul serilor duhovnicești, iar întrunirile vor fi transmise și online.

Tinerii dornici să se implice în activitățile ASCO sunt rugați să ne contacteze la nr. de telefon: 079481586.


Articole postate de același autor
1189

Parlamentul Republicii Moldova a decis ca Peștera Bechir, din Soroca, să fie inclusă în Registrului monumentelor ocrotite de stat

Joi, 19 mai, Parlamentul Republicii Moldova a hotărât, cu votul a 75 de deputați,  modificarea Registrului monumentelor Republicii Moldova ocrotite de stat. Astfel i s-a atribuit statutul de monument inclusiv și schitului rupestru „Peștera Bechir”, de la marginea Sorocii. Decizia ar trebui să fie urmată de conservarea și punerea în valoare a acestei peșteri deosebite, […]