Actualitate

Dumnezeu este un Dumnezeu al inimii

55

Dumnezeu este un Dumnezeu al inimii. Roagă-te deci cu simțire. Puterea rugăciunii nu stă în cutare sau în cutare cuvinte verbale, ci stă în felul cum se săvârșește. Lui Dumnezeu Îi trebuie numai inima și Îi este de ajuns dacă ea va sta cât mai grabnic, cu evlavie, în fața Lui.

Rugăciunea neîncetată tocmai în aceasta stă, să ne aflam întotdeauna cu evlavie în fața lui Dumnezeu. Iar peste această stare, pravila nu face decât să pună lemne pe foc.

Din Arhimandritul Arsenie Papacioc, Scrisori către fiii mei duhovnicești, Mănăstirea Dervent, Constanța, 2000, p. 160


Articole Asemănătoare
430

Apără-te cu semnul crucii atunci când te apucă frica

Cine a dobândit minte curajoasă şi şi-a pus nădejdea în Dumnezeu, acela nu se teme de nimic, acela îl are pe Dumnezeu ca pe un ajutor puternic şi o nădejde mare. Căci cine poate să ne facă vreun rău, dacă Dumnezeu nu lasă? Orice gând ori îl întăreşte pe om, ori îl slăbeşte, pentru că […]

Articole postate de același autor
2379

Concurs de cunoştinţe religioase pentru copii ”În lumea credinței”

Liceul Teoretic din satul Costeşti, r-nul Ialoveni, a găzduit în cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox, cea de-a doua ediţie a Concursului de cunoştinţe religioase pentru copii, intitulat ”În lumea credinței”. La concurs au participat 174 elevi, atât din clasele primare, cât și din cele gimnaziale. Elevii au fost apreciaţi pentru lucrările prezentate, preocuparea pentru studiu, capacitatea de analiză […]