Actualitate

Prohodul Domnului în Vinerea Patimilor, la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului”

1575

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, vineri seara, 22 aprilie 2022, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Denia Prohodului Domnului nostru Iisus Hristos la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău.

Textul slujbei Prohodului îmbină profunzimea teologică şi frumuseţea poetică şi prezintă într-o formă concentrată învăţătura Bisericii despre Răstignirea şi Moartea Mântuitorului Iisus Hristos, ce îşi găsesc desăvârşirea în Învierea Sa cea de a treia zi.

La sfârşitul Doxologiei a avut loc tradiţionala procesiune în jurul lăcașului de cult, ce simbolizează ducerea spre mormânt a Mântuitorului.

După procesiune, credincioşii au trecut pe sub Sfântul Epitaf la momentul reintrării în Catedrală, pentru continuarea slujbei.

La final, PS Episcop Ioan a rostit un cuvânt de învăţătură, în care a vorbit despre Jertfa plină de iubire a Mântuitorului Iisus Hristos față de întreaga omenire.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
187

Hristos a Înviat, ziua a XXIX-a: să ne raportăm în toate la Hristos

Ce multă liniște poate aduce o duminică precum aceasta, a cincea după Paști, numită a Samarinencei. Și atmosfera de afară a fost una plină de binecuvântare: pământul însetat aștepta ploaia ușoară, atât de necesară. Și poate că, asemenea pământului uscat, și sufletul omului așteaptă, uneori fără să știe, apa cea vie a lui Dumnezeu. Iar […]