Actualitate

Preoții din Vicariatul Orhei au donat sânge pentru semenii lor

1879

„Hristos și-a dat sângele pentru noi toți și ne-a îndemnat să facem ca El. Dragostea înseamnă să fii solidar cu cel bolnav, cu cel necăjit, cu cel întristat…”

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Moldovei, un grup de preoți, în frunte cu Protopopul de Orhei, Protoiereul Iulian Rață, au donat în cadrul  IMSP Spitalul Raional Orhei sânge pentru semenii lor.

Acțiunea s-a desfășurat luni, 7 decembrie 2020, din dorinţa de a face bine şi de a uşura suferinţa celor care au nevoie de sânge.

Administrația IMSP Spitalul Raional Orhei aduce sincere mulțumiri donatorilor voluntari și exprimă recunoștință pentru implicare.

Doritorii pentru a dona sânge sunt așteptați în fiecare zi de luni și joi la Spitalul Raional Orhei, secția de Transfuzie a sângelui.

Telefoane de contact: 0235-2-18-48 și 0235-2-07-88.

Sursa: manastireacurchi.md


Articole postate de același autor
1495

De la suflet la suflet: ziua a XXIX-a. Agitația unei lumi tot mai grăbite…

Am intrat în toamnă. Prin Chișinău a reînceput forfota: studenții au revenit la studii, elevii au umplut școlile, călătorii și-au încheiat vacanțele, iar cei veniți din diaspora petrec ultimele zile acasă. Două fenomene caracterizează capitala în luna septembrie: ambuteiajele și agitația unei lumi tot mai grăbite. O agitație goală. O grabă spre nicăieri. Or, tânărul […]