Actualitate

Piatra de temelie a clopotniţei de la Mănăstirea Nicoreni a fost sfințită și ridicată la cota zero

1903

În ajunul Duminicii Crucii din postul mare, a fost oficiată sfinţirea locului viitoarei clopotniţe de la Mănăstirea Nicoreni. Preasfinţitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, a sfinţit în fruntea unui sobor de preoţi şi alături de obştea monahală piatra de temelie a viitoarei construcţii.

***

La Mănăstirea din satul Nicoreni, raionul Drochia, se construiește cea mai înaltă clopotniţă din Republica Moldova. Acesta a fost visul fostului stareţ Rafael care i-a pus temelia, iar acum o echipă de tineri arhitecţi şi designeri vor să ducă la bun sfârşit lucrarea. Ei au făcut proiectul gratuit, iar acum e nevoie de aproape 10 milioane de lei, bani pe care slujitorii mânăstirii speră să-i adune cu ajutorul enoriaşilor.

Creștinii care doresc să contribuie la realizarea acestui proiect de suflet, pot face acest lucru direct la mănăstire sau la conturile afișate la sfârșitul videoului.

 


Articole postate de același autor
2104

Pomenirea Arhiepiscopului Pimen, la 1 an de la trecerea la Domnul

Slujba Parastasului la împlinirea unui an de la trecerea la cele veșnice a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Pimen, a fost săvârșită de un sobor de arhierei, condus de IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. La sfârșitul slujbei, a avut loc lansarea albumului comemorativ „In memoriam – Un an de la strămutarea la cele veșnice a Înaltpreasfințitului […]