Actualitate

„Părinte, sunt obligat să lucrez Duminica”

106

„Părinte, sunt obligat să lucrez Duminica, că dacă nu, îmi desface contractul de muncă!” Hai să vă spun un lucru! Nu vă supăraţi; banii care îi câştigaţi Duminica, să-i daţi la săraci! Că este mai mare milostenia decât ţinerea unei zile.

Aţi văzut voi când Mântuitorul a vindecat pe femeia cea gârbovă de optsprezece ani în sinagogă? Aţi văzut că vine mai-marele sinagogii şi cu râvna legii se faţărniceşte? Nu putea lovi pe Hristos cu cuvântul, că-i omora lumea, că lumea ţinea la Hristos. Auzi ce spune făţarnicul: Şase zile sunt în care trebuie să se lucreze; în acestea veniţi să vă vindecaţi, dar nu în ziua sâmbetei! (Luca 13, 14). Mântuitorul nu l-a mai răbdat: Făţarnice! Căci una avea în inimă şi alta în gură. Acela-i făţarnic, care are una pe limbă şi alta în inimă.

Făţărnicia este mai rea decât toti dracii! Ai văzut că apostolii în ziua sâmbetei smulgeau spice şi mâncau şi câte minuni nu au făcut în ziua sâmbetei, ca să răstoarne părerea acelor sâmbătari, care voiau să-şi facă dreptate. Ce? Sâmbăta s-a făcut pentru om, nu omul pentru sâmbătă (Marcu 2, 27). Deci voi, dacă sunteţi forţaţi de împrejurări să lucraţi, lucraţi cinstit, corect şi să nu furaţi. Nu-i voie să furi nici de la stat, nici de la nimeni.

Extras din Ne vorbeşte părintele Cleopa, Editura Mânăstirea Sihăstria, Vol.7, p.136-138


Articole Asemănătoare
207

De ce se fac slujbe de pomenire și milostenii pentru cei adormiți?

An de an, în sâmbăta de dinaintea duminicii Dreptei Judecăți, Biserica a rânduit pomenirea de obște a tuturor celor din veac adormiți în dreaptă credință, zi numită în popor Moșii de iarnă. Prin aceasta ne arătăm iubirea către Dumnezeu, manifestată prin neuitarea și dragostea față de cei plecaţi dintre noi, ziua de pomenire oferindu-ne un […]

Articole postate de același autor
3360

INEDIT | Prima hirotesie a diaconiţelor oficiată de Patriarhul Teodor al Alexandriei

Cu prilejul zilei sale onomastice, Preafericitul Părinte Teodor, Patriarhul Alexandriei şi al întregii Africi, a celebrat Sfânta Liturghie în Biserica Sfântul Nicolae din oraşul congolez Kolwezi. Ziua de vineri, 17 februarie 2017, va rămâne în istoria contemporană a Patriarhiei Alexandriei ca ziua în care a fost oficiată prima hirotesie a unor femei în slujba Bisericii. […]