Actualitate

Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni

296

Cum poţi scăpa de complexul de inferioritate?

- Complexul de inferioritate este o formă a mândriei. Nu trebuie să căutăm cinstire de la oameni. Căci, dacă dorim laudă de la oameni, nu vom fi în stare nici măcar să credem în Domnul. Dar dacă în tot ce facem, în toată viaţa noastră, căutăm să împlinim poruncile Lui, atunci, încetul cu încetul, prin pocăinţă vom face din poruncile Lui legea vieţii noastre. Şi atunci când raportarea noastră la Dumnezeu este dreaptă, nu ne mai pasă ce impresie facem celorlalţi.

Merinde pentru monahi - Arhim. Zaharia Zaharou, Editura Nicodim Caligraful Mănăstirea Putna, 2012, p.60


Articole Asemănătoare
782

Să nu căutăm un „partener”, ci un prieten pentru viață

Căsătoria este năzuinţa spre o relaţie sufletească reciprocă. Este ca şi cum unul dintre soţi îl împlineşte pe celălalt. Căsătoria este o căldură emoţională, care încălzeşte sufletele oamenilor. Doar credinţa creştinească şi viaţa bisericească pot reanima, pot renaşte sufletul omenesc, pot insufla în el dragoste. Când omul va înţelege că are nevoie de căldură omenească, […]

Articole postate de același autor
79

Ne putem încredinţa lui Dumnezeul toate nefericirile noastre

Spuneam să nu dispreţuim prostiile. Acum zic să nu dispreţuim nici păcatul, ca putinţă de a ne revela virtutea, dacă n-o cunoaştem. Şi, în păcat, lucrul care îl sminteşte pe om de cele mai multe ori, este cel mai apropiat de dragoste; este ispita cea mai uşoară pen­tru diavol, este o iubire, este o împreunare. […]