Actualitate

Nu-i bătrân omul de la mulţi ani, ci de la multe dorinţe

76

Vedeţi, acel om din lume a dobândit Rugăciunea lui Iisus, de îndată, din inimă, dând totul lui Dumnezeu, iar Domnul i-a dat harul fără plată. Mai cu seamă noi, monahii, aşa trebuie să lucrăm rugăciunea – dar, iată, grijile noastre, dorinţele noastre ne împiedică. Se spune în popor: „Nu-i bătrân omul de la mulţi ani, ci de la multe dorinţe”. Dorinţele noastre ne dărâmă. Iată, osteneşte-te, nu e vreo mare greutate a se ruga omul la Dumnezeu, dar trebuie să se deprindă din inimă.

Din inimă trebuie să se facă tot lucrul, atunci e Dumnezeu prezent – şi, când vă veţi fi lăsat cu totul în grija Domnului, veţi vedea cum Domnul vă va răsplăti. Dintr-o dată veţi auzi în lăuntru – rugăciunea va merge de la sine, îşi va urma cursul, şi va aduce bucurie şi pace de negrăit....

Mi-aş dori mult ca Domnul să-mi întoarcă ce mi-a dat în copilărie, să mă elibereze de griji, să mă elibereze de greutăţi – dar acum am îmbătrânit cu grijile, acum trebuie multă osârdie!

Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, p. 202


Articole Asemănătoare
9528

Cât cântăreşte o rugăciune?

O femeie îmbrăcată sărăcăcios, cu o privire de om învins, a intrat într-o zi într-o băcănie. S-a apropiat de stăpânul magazinului într-un mod foarte umil și l-a întrebat dacă nu ar putea să-i dea și ei pe datorie câteva alimente. I-a explicat cu glas ușor că soțul ei este foarte bolnav, că nu poate munci, […]

Articole postate de același autor