Actualitate

Nimic bun n-am făcut înaintea Ta, dar dă-mi, după bunătatea Ta, să pun început.

5934
Odată au venit dracii la Avva Arsenie în chilie, necăjindu-l. Și venind cei ce slujeau lui și stând din afară de chilie, l-au auzit strigând către Dumnezeu și zicând: „Dumnezeule, nu mă părăsi! Nimic bun n-am făcut înaintea Ta, dar dă-mi, după bunătatea Ta, să pun început”.
 
 
(Patericul, ediția a IV-a rev., Editura Reîntregirea, Alba-Iulia, 2004, p. 13)

Articolul Precedent
Articole postate de același autor
1500

Episcopul Ioan al Sorocii a liturghisit în parohia „Adormirea Maicii Domnului” din s. Sălcuța, r. Căușeni

Luni, 24 mai 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a slujit Sfânta Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul Sălcuța, raionul Căușeni. Cu prilejul aniversării a 45 de ani ai vieții și 25 de ani de slujire jertfelnică Sfintei Biserici, parohul bisericii, […]