Actualitate

Ne simţim acasă doar acolo unde în preajmă este Dumnezeu, apropiaţii şi unde dăinuie pacea şi dragostea

4178

Duminica Fiului Risipitor, în care am poposit, este încercarea de a reveni din exilul păcatelor. Tatăl, deci Dumnezeu, doar în urma regretului şi al sincerei pocăinţe, ne miluieşte şi ne reprimeşte acasă.

Ne simţim acasă doar acolo unde în preajmă este Dumnezeu, apropiaţii şi unde dăinuie pacea şi dragostea.

ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove


Articole Asemănătoare
2321

Întâistătătorul a avut o întrevedere cu Excelența Sa, dl Artur Michalski, Ambasadorul Poloniei în Republica Moldova

Mitropolitul Vladimir a avut o întrevedere cu Excelența Sa, domnul Artur Michalski, Ambasadorul Poloniei în Republica Moldova, cu care a discutat despre perspectivele dezvoltării relațiilor culturale și sociale dintre cele două popoare. La discuții au participat un grup de preoți militari moldoveni și polonezi: Prot. mitr. Gheorghe Gavriliță, Prot. Teodor Spătaru, Prot. Mark Vavreniuk, Diaconul […]

Articole postate de același autor
14

Din curăţia gândurilor izvorăşte lumina înţelepciunii

Şi-a zis: cele ale lui Dumnezeu (darurile) vin singure, fără să le simţi tu. Și așa și este. Dar numai dacă locul este curat, dacă nu-i întinat. Iar de nu va fi curată lumina ochiului tău sufletesc, să nu îndrăzneşti să priveşti spre globul soarelui, ca să nu pierzi şi raza cea micuţă, adică credinţa cea simplă, smerenia […]