Actualitate

Ne asemănăm Domnului când ne educăm copiii să fie buni, să nu se mânie şi să fie îngăduitori

3910

Omul se aseamănă lui Dumnezeu prin virtutea sufletului. Ne asemănăm Lui când ne educăm copiii să fie buni, să nu se mânie şi să fie îngăduitori. Toate acestea sunt însuşiri ale lui Dumnezeu. Ne asemănăm cu El când ne învăţăm copiii să facă bine oricui, să iubească oamenii şi când îi învăţăm să dispreţuiască cele trecătoare.

Cu ce curaj vom sta altfel dinaintea tronului Domnului Hristos? Să-L rugăm pe Dumnezeu să ne ajute în lucrarea noastră. Dacă asta ne-a dat în grijă, atunci de asta să ne îngrijim şi El o să ne ajute.

(Sfântul Ioan Gură de Aur, Părinţi, copii şi creşterea lor, Editura Panaghia, Bucureşti, 2009, p. 29)


Articole Asemănătoare
12212

Dumnezeu iubeşte pe omul smerit şi nebăgat în seamă de nimeni

Cine iubeste tacerea, iubeste vesnicia… Fraţilor, nu vremurile sunt grele, ei păcatele sunt grele, aşa să ştiţi!… Dumnezeu nu mă întreabă de sfârşitul lumii, ci de al meu… Nu cereţi să faceţi minuni! Cel mai mare dar acesta este: să-mi văd păcatele mele şi să pot plânge. Creştinii să caute a căpăta aceste două virtuţi: […]

Articole postate de același autor
231

De ce sărutăm mâna preotului?

În Occident, multe persoane sunt surprinse și chiar șocate de faptul că creștinii ortodocși sărută cu evlavie mâna preoților. Ele consideră că este un gest de supunere primitiv, de slugărnicie, ba chiar ar fi o superstiție. Reamintim că acest obicei se practica chiar și în lumea latină (fără îndoială, până în zilele noastre au mai […]