Actualitate

Moaștele Sf. Maria Magdalena au ajuns în România

2430

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns vineri seară în România.

Racla cu mâna sfintei mironosițe a fost adusă din Grecia, de la Mănăstirea Simonopetra, cu prilejul sfinţirii bisericii Aşezământului monahal Pantocrator de la Drăgăneşti – Vlaşca, jud. Teleorman.

Delegația care a adus cinstitele moaște a fost întâmpinată la Aeroportul Otopeni de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De la Otopeni, stareţul Mănăstirii athonite Simonopetra, arhim. Elisei, și delegația însoțitoare au plecat cu sfintele moaște spre Mănăstirea Pantocrator.

Slujba de sfinţire va avea loc duminică, 26 septembrie. Vezi programul evenimentului aici.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1016

AVIZ / INVITAȚIE la Conferința ştiinţifică cu participare internaţională – ”Biserica Ortodoxă și implicațiile sale în procesele educativ-culturale din spațiul românesc în secolul al XIX-lea-secolul al XXI-lea”

UNIVERSITATEA DE STAT DIN MOLDOVA, Facultatea de Istorie și Filosofie, Departamentul Istoria Românilor, Universală și Arheologie, Institutul de Istorie, Centrul de Studii interdisciplinare „Silviu Dragomir”, Capela „Întâmpinarea Domnului”, Universitatea de Stat din Moldova, în colaborare cu Agenția Națională a Arhivelor, organizează Conferința ştiinţifică cu participare internaţională cu tema Biserica Ortodoxă și implicațiile sale în procesele […]