Actualitate

Moaștele Sf. Maria Magdalena au ajuns în România

2440

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns vineri seară în România.

Racla cu mâna sfintei mironosițe a fost adusă din Grecia, de la Mănăstirea Simonopetra, cu prilejul sfinţirii bisericii Aşezământului monahal Pantocrator de la Drăgăneşti – Vlaşca, jud. Teleorman.

Delegația care a adus cinstitele moaște a fost întâmpinată la Aeroportul Otopeni de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De la Otopeni, stareţul Mănăstirii athonite Simonopetra, arhim. Elisei, și delegația însoțitoare au plecat cu sfintele moaște spre Mănăstirea Pantocrator.

Slujba de sfinţire va avea loc duminică, 26 septembrie. Vezi programul evenimentului aici.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1826

Formația Folclorică de copii „Mugurașii” în vizită la Biserica din Cruglic

În ajunul Sfintei Sărbători a Învierii Domnului, în parohia Cruglic, au răsunat cântece creștine, interpretate de copiii – membri ai formației folclorice din localitate ”Mugurașii”. Evenimentul, coordonat de părintele-paroh Nicolae Ciobanu, vine să transmită mesajul că, de sfintele sărbători pascale, să ne bucurăm nu doar de mese îmbelșugate și de reunirea cu familia, dar și […]