Actualitate

Moaștele Sf. Maria Magdalena au ajuns în România

2448

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns vineri seară în România.

Racla cu mâna sfintei mironosițe a fost adusă din Grecia, de la Mănăstirea Simonopetra, cu prilejul sfinţirii bisericii Aşezământului monahal Pantocrator de la Drăgăneşti – Vlaşca, jud. Teleorman.

Delegația care a adus cinstitele moaște a fost întâmpinată la Aeroportul Otopeni de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De la Otopeni, stareţul Mănăstirii athonite Simonopetra, arhim. Elisei, și delegația însoțitoare au plecat cu sfintele moaște spre Mănăstirea Pantocrator.

Slujba de sfinţire va avea loc duminică, 26 septembrie. Vezi programul evenimentului aici.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1623

Liturghie arhierească în Duminica Vameșului și a Fariseului la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca

„În rugăciune să cădem la Dumnezeul nostru cu lacrimi şi suspine fierbinţi, urmând smereniei vameşului, celei făcătoare de înălţime (Duminica Vameșului și a Fariseului, Utrenia, oda canonului 7, tropar 4).  Se apropie Postul Mare, timpul când fiecare drept-măritor creştin este chemat de Biserică să îngrijească, mai mult de sufletul său, de sănătatea acestui luminător al […]