Actualitate

Moaștele Sf. Maria Magdalena au ajuns în România

2429

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns vineri seară în România.

Racla cu mâna sfintei mironosițe a fost adusă din Grecia, de la Mănăstirea Simonopetra, cu prilejul sfinţirii bisericii Aşezământului monahal Pantocrator de la Drăgăneşti – Vlaşca, jud. Teleorman.

Delegația care a adus cinstitele moaște a fost întâmpinată la Aeroportul Otopeni de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De la Otopeni, stareţul Mănăstirii athonite Simonopetra, arhim. Elisei, și delegația însoțitoare au plecat cu sfintele moaște spre Mănăstirea Pantocrator.

Slujba de sfinţire va avea loc duminică, 26 septembrie. Vezi programul evenimentului aici.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1585

Mitropolitul Vladimir la Mănăstirea Butuceni: Omul sfinţeşte locul dacă păstrează legătura cu Dumneze

Joi, 30 septembrie 2021, în ziua sărbătoririi Sfintelor Muceniţe: Pistis, Elpis şi Agapis (Vera, Nadejda, Liubovi) şi maica lor, Sofia, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a liturghisit la Mănăstirea cu hramul Adormirea Maicii Domnului din comuna Trebujeni, satul Butuceni, raionul Orhei. La Sfânta Liturghie, din soborul de preoți au făcut parte: Prot. […]