Actualitate

Moaștele Sf. Maria Magdalena au ajuns în România

2444

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns vineri seară în România.

Racla cu mâna sfintei mironosițe a fost adusă din Grecia, de la Mănăstirea Simonopetra, cu prilejul sfinţirii bisericii Aşezământului monahal Pantocrator de la Drăgăneşti – Vlaşca, jud. Teleorman.

Delegația care a adus cinstitele moaște a fost întâmpinată la Aeroportul Otopeni de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De la Otopeni, stareţul Mănăstirii athonite Simonopetra, arhim. Elisei, și delegația însoțitoare au plecat cu sfintele moaște spre Mănăstirea Pantocrator.

Slujba de sfinţire va avea loc duminică, 26 septembrie. Vezi programul evenimentului aici.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1584

Pomenirea Sfântului Mare Mucenic Teodor Tiron, hramul Sfintei Mănăstiri Ciuflea din Capitală

Miercuri, 2 martie 2022, în ziua de pomenire a Sfântului Mare Mucenic Teodor Tiron, Sfânta Mănăstire Ciuflea din Capitală și-a sărbătorit hramul. Începând cu ora 07:00, în catedrala Mănăstirii a fost oficiată o Litie morțească, de către PC Arhimandrit Nicolae (Roșca), Duhovnicul-administrator al Sfântului Așezământ împreună cu un sobor de preoți militari pentru odihna și iertarea […]