Actualitate

Moaștele Sf. Maria Magdalena au ajuns în România

2445

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns vineri seară în România.

Racla cu mâna sfintei mironosițe a fost adusă din Grecia, de la Mănăstirea Simonopetra, cu prilejul sfinţirii bisericii Aşezământului monahal Pantocrator de la Drăgăneşti – Vlaşca, jud. Teleorman.

Delegația care a adus cinstitele moaște a fost întâmpinată la Aeroportul Otopeni de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De la Otopeni, stareţul Mănăstirii athonite Simonopetra, arhim. Elisei, și delegația însoțitoare au plecat cu sfintele moaște spre Mănăstirea Pantocrator.

Slujba de sfinţire va avea loc duminică, 26 septembrie. Vezi programul evenimentului aici.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
4089

„Prin sfinţii care sunt pe pământul Lui, minunată a făcut Domnul toată voia întru ei.” Sfântul Ierarh Nicolae cinstit în rugăciune la Mănăstirea Suruceni

Sfinții sunt creștinii cei mai desăvârșiți, care s-au sfințit în gradul cel mai înalt cu putință prin exercitarea credinței în Domnul Iisus Cel înviat și veșnic viu. Ei sunt singurii adevărați nemuritori din neamul omenesc, pentru că trăiesc cu toată ființa lor în Cel înviat și nici o moarte nu are stăpânire asupra lor. Întreaga […]