Actualitate

Moaștele Sf. Maria Magdalena au ajuns în România

2432

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns vineri seară în România.

Racla cu mâna sfintei mironosițe a fost adusă din Grecia, de la Mănăstirea Simonopetra, cu prilejul sfinţirii bisericii Aşezământului monahal Pantocrator de la Drăgăneşti – Vlaşca, jud. Teleorman.

Delegația care a adus cinstitele moaște a fost întâmpinată la Aeroportul Otopeni de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De la Otopeni, stareţul Mănăstirii athonite Simonopetra, arhim. Elisei, și delegația însoțitoare au plecat cu sfintele moaște spre Mănăstirea Pantocrator.

Slujba de sfinţire va avea loc duminică, 26 septembrie. Vezi programul evenimentului aici.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1714

Bucurie pascală în a doua zi a Învierii Domnului la Catedrala episcopală din Soroca

În a doua zi de Paști, luni, 3 mai 2021, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a fost prezent în mijlocul credincioșilor soroceni, săvârșind Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca. În cuvântul de învățătură, Episcopul Ioan a vorbit despre importanța și măreția darului făcut oamenilor prin Învierea Mântuitorului […]