Actualitate

Moaștele Sf. Maria Magdalena au ajuns în România

2442

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns vineri seară în România.

Racla cu mâna sfintei mironosițe a fost adusă din Grecia, de la Mănăstirea Simonopetra, cu prilejul sfinţirii bisericii Aşezământului monahal Pantocrator de la Drăgăneşti – Vlaşca, jud. Teleorman.

Delegația care a adus cinstitele moaște a fost întâmpinată la Aeroportul Otopeni de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De la Otopeni, stareţul Mănăstirii athonite Simonopetra, arhim. Elisei, și delegația însoțitoare au plecat cu sfintele moaște spre Mănăstirea Pantocrator.

Slujba de sfinţire va avea loc duminică, 26 septembrie. Vezi programul evenimentului aici.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
635

Sfinții doctori fără de arginţi Cosma şi Damian, cei din Asia

Sfinţii Cosma şi Damian erau fraţi, de neam din Asia. Tatăl lor era păgân, iar mama creştină, pe anume Teodotia. Aceasta, după moartea soțului ei, a trăit în văduvie, având libertate deplină şi închinându-şi toată viaţa lui Dumnezeu. Aşa îi învăţa şi pe iubiţii ei fii, Cosma şi Damian. I-a hrănit cu bună învăţătură, în […]