Actualitate

Moaștele Sf. Maria Magdalena au ajuns în România

2427

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns vineri seară în România.

Racla cu mâna sfintei mironosițe a fost adusă din Grecia, de la Mănăstirea Simonopetra, cu prilejul sfinţirii bisericii Aşezământului monahal Pantocrator de la Drăgăneşti – Vlaşca, jud. Teleorman.

Delegația care a adus cinstitele moaște a fost întâmpinată la Aeroportul Otopeni de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De la Otopeni, stareţul Mănăstirii athonite Simonopetra, arhim. Elisei, și delegația însoțitoare au plecat cu sfintele moaște spre Mănăstirea Pantocrator.

Slujba de sfinţire va avea loc duminică, 26 septembrie. Vezi programul evenimentului aici.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1600

Conferința „Postul Mare – urcuș spre Înviere”, desfășurată la Criuleni

Miercuri, 18 martie 2025, membrii Centrului Ortodoxia Tinerilor din Zăicana, împreună cu părintele Victor Manziuc, la invitația părintelui protoiereu Țuțuianu Ion, au susținut o conferință religioasă cu tema „Postul Mare – urcuș spre Înviere” în incinta IP Liceul Teoretic Boris Dînga din orașul Criuleni. Evenimentul a oferit elevilor și cadrelor didactice oportunitatea de aprofundare a […]