Actualitate

Mărturisindu-l pe Hristos în afara sfântului locaș

1537

În zi de praznic împărătesc, la Florii, după Sf. Liturghie, un grup de tineri din parohia ”Întâmpinarea Domnului”, USM, au fost îndemnați să vestească bucuria sărbătorii în afara sfântului locaș.

Cu stâlpări și rugăciuni, aceștia au mers prin centrul capitalei, salutându-i și încurajându-i pe trecători pentru o viață plină de lumină și în duhul Evangheliei.

Evenimentul s-a desfășurat în cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox.


Articole postate de același autor
1788

PS Siluan a oficiat Slujba sfințirii Prestolului noii Biserici și Sfânta Liturghie la Mănăstirea Saharna

În Duminică a XXV-a după Cincizecime, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, a oficiat Slujba sfințirii Prestolului noii Biserici și Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfânta Treime” din s. Saharna, r-nul Rezina. La orele dimineții, Ierarhul Orheiului a fost întâmpinat de către obștea mănăstirii […]