Actualitate

Mărturisindu-l pe Hristos în afara sfântului locaș

1524

În zi de praznic împărătesc, la Florii, după Sf. Liturghie, un grup de tineri din parohia ”Întâmpinarea Domnului”, USM, au fost îndemnați să vestească bucuria sărbătorii în afara sfântului locaș.

Cu stâlpări și rugăciuni, aceștia au mers prin centrul capitalei, salutându-i și încurajându-i pe trecători pentru o viață plină de lumină și în duhul Evangheliei.

Evenimentul s-a desfășurat în cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox.


Articole postate de același autor
748

Inaugurarea expoziției „Biserici de lemn – sfinte lăcașe a neamului”

Pe data de 6 iunie, Muzeul Satului – filiala Muzeului de Etnografie și Istorie Naturală – și-a deschis porțile pentru a găzdui deschiderea expoziției „Biserici de lemn – sfinte lăcașe a neamului”, un eveniment dedicat spiritualității, tradiției și patrimoniului arhitectural. Expoziția cuprinde planșe ce reconstituie istoria bisericilor de lemn, care au rezistat timpului și poartă […]