Actualitate

Mărturisindu-l pe Hristos în afara sfântului locaș

1539

În zi de praznic împărătesc, la Florii, după Sf. Liturghie, un grup de tineri din parohia ”Întâmpinarea Domnului”, USM, au fost îndemnați să vestească bucuria sărbătorii în afara sfântului locaș.

Cu stâlpări și rugăciuni, aceștia au mers prin centrul capitalei, salutându-i și încurajându-i pe trecători pentru o viață plină de lumină și în duhul Evangheliei.

Evenimentul s-a desfășurat în cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox.


Articole postate de același autor
2772

Părintele Proclu a plecat de cinci ani la ceruri, dar pilda smereniei sale este încă vie

La cinci ani de la mutarea la Domnul, exemplul de smerenie și vorbele Părintelui Proclu Nicău stârnesc dorul după Dumnezeu. „Nimica sunt, nimica pot, nimica am”, erau cuvintele pe care le avea mereu pe buze. I le-ar fi spus un înger unui bătrân ca rețetă pentru mântuire, arată pustnicul în lucrarea „Lupta pentru smerenie şi […]