Actualitate

Liturghie în biserica nou-construită în cinstea Tuturor Sfinților de pe teritoriul cimitirului s. Roşieticii Vechi, r. Floreşti

622

Sâmbătă, 12 noiembrie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS IOAN, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica nou-construită în cinstea Tuturor Sfinților de pe teritoriul cimitirului satului Roşieticii Vechi, raionul Floreşti.

PS Episcop Vicar fost întâmpinat de către Protopopul raionului, Protoiereul Ilie MUNTEANU și slujitorii prezenți.

Slujba a început cu sfinţirea prestolului, după care a fost oficiată Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.

În timpul Serviciului divin, din încredințarea ÎPS Mitropolit VLADIMIR, PS IOAN a acordat următoarele distincții bisericești: Parohul bisericii, Protoiereul Spiridon ROTARCIUC a fost decorat cu dreptul de a purta mitră. Ctitorul bisericii, Dl Vitalie BOU, a primit ordinul mitropolitan „Sf. Cuv. Paisie Velicicovski”, gr.II.

La finele serviciului divin, Preasfinția Sa, a transmis creștinilor prezenți mesajul de binecuvântare al Mitropolitului țării și totodată a mulțumit pentru primirea călduroasă de care a avut parte.

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
540

Biserica din satul Hârtop, Protopopiatul Florești a ars într un incendiu

În a doua parte a zilei de 28 aprilie, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, episcop al Sorocii și vicar mitropolitan a întreprins o vizită în parohia „Nașterea Maicii Domnului” din satul Hârtop, Protopopiatul Florești. În noaptea de vineri spre sâmbătă, 28 aprilie sfântul locaș a fost incendiat de […]

Articole postate de același autor
1316

Să-I mulţumim lui Dumnezeu pentru toate! În Duminica a XXVII-a după Cincizecime PS Siluan, Episcopul Orheiului, a liturghisit la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

„Gura ce mulţumeşte pururea primeşte binecuvântare de la Dumnezeu; şi în inima ce petrece în mulţumire se iveşte harul.” (Sfântul Isaac Sirul) În Duminica a XXVII-a după Cincizecime (a Vindecării celor 10 leproși), cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, a săvârşit Sfânta și […]