Actualitate

Lecție de bun simț a unei femei de la țară: pe un frig năprasnic, s-a descălțat pentru a nu murdări interiorul unei benzinării

5698

Într-o lume tot mai lipsită de cele mai elementare norme de civilizație, o bătrână din Republica Moldova a făcut un gest de bun simț.

La intrarea într-o benzinărie din Cahul s-a descălțat de gumarii plini de noroi pentru că a văzut că în interior era recent spălat.

„Ăsta e respect față de muncă cuiva. La câte bunicuțe nu intrăm în căsuța mică, unde dai cu capul de marginea ușii, dar totul atât de curat și pernele brodate așezate la locul lor, și covorul cela vechi frumușel pus pe jos. Pătura pusă binișor pe sobă. Săraci dar curați sufletește, oameni care știu ce înseamnă munca și respectul!”, a comentat o persoană pe Facebook.

 

Articole Asemănătoare
63

„Smerenie este să vrei slava lui Dumnezeu și nu slava ta”

Unde este simplitate, acolo se odihnește Dumnezeu. Pe cei complicați Dumnezeu nu îi voiește. Când umbrește harul lui Dumnezeu pe om, atunci omul, oriunde s-ar afla, nu se vatămă, fiindcă are rugăciunea minții, autoconcentrarea și nu primește gândurile, cu învoirile cărora ajungem la cădere. Cincizeci de ani în Sfântul Munte am avut amintirea morții. Acum […]

Articole postate de același autor
457

Frumusețea sfințeniei

Frumusețea sfințeniei este pe fața unei călugărițe. Frumusețea neatinsă de mijloace artificiale, chimice, cosmetice te poate copleși, în special dacă îmbrăcămintea te împiedică să vezi restul corpului. Când ești limitat la față, vezi cu o intensitate eludantă dacă este mai mult de observat. Este ca și cum ai fi lipsit de unul din simțurile tale, […]