Actualitate

Lecție de bun simț a unei femei de la țară: pe un frig năprasnic, s-a descălțat pentru a nu murdări interiorul unei benzinării

5704

Într-o lume tot mai lipsită de cele mai elementare norme de civilizație, o bătrână din Republica Moldova a făcut un gest de bun simț.

La intrarea într-o benzinărie din Cahul s-a descălțat de gumarii plini de noroi pentru că a văzut că în interior era recent spălat.

„Ăsta e respect față de muncă cuiva. La câte bunicuțe nu intrăm în căsuța mică, unde dai cu capul de marginea ușii, dar totul atât de curat și pernele brodate așezate la locul lor, și covorul cela vechi frumușel pus pe jos. Pătura pusă binișor pe sobă. Săraci dar curați sufletește, oameni care știu ce înseamnă munca și respectul!”, a comentat o persoană pe Facebook.

 

Articole Asemănătoare
6194

Suprema terapie împotriva deznădejdii

  Care este suprema terapie împotriva deznădejdii? Nădejdea și munca. Munca nu în sensul prost, că ne ducem la cărat pietre neapărat. Dar să avem întotdeauna o ocupație. Omul ajunge să deznădăjduiască, pentru că s-a pierdut pe sine, am zis, pentru că nu-și mai găsește un rost. Să începem a face ceva, orice: pictați, cântați, […]

Articole postate de același autor
601

Nu zici „Doamne Iisuse” pentru că te-ai liniştit, ci ca să te linişteşti

  Părinte, un călugăr mi-a zis: Să te linişteşti şi abia apoi să spui rugăciunea minţii. Nu o avut dreptate. Rugăciunea minţii nu are o regulă. Să ţineţi minte de la mine şi să nu uitaţi niciodată: rugăciunea „Doamne Iisuse Hristoase” este o rugăciune a tuturor celor care vor s-o facă. Nu există nici o […]