Actualitate

ÎPS Sava a liturghisit la catedrala Nașterea Domnului din Tiraspol de ziua prăznuirii icoanei Maicii Domnului Iverskaia

119

La 25 februarie, de ziua pomenirii Sfântului ierarh Alexie, Mitropolitul Moscovei și al Întregii Rusii, făcătorul de minuni, și prăznuirea icoanei Maicii Domnului ”Iverskaia”, Sfânta Liturghie la Catedrala Nașterii Domnului din Tiraspol a fost condusă de Arhiepiscopul de Tiraspol și Dubăsari, Sava. Arhiepiscopului i-au coslujit secretarul personal al conducătorului eparhiei, arhimandritul Benedict (Țircov) și clerul catedralei.

Înainte de sfânta împărtășanie, către cei prezenți cu un cuvânt de zidire, s-a adresat clericul catedralei, preotul Anatolii Topal.

La finalul sfintei liturghii, arhiepiscopul Sava i-a felicitat pe credincioșii prezenți cu această zi de sărbătoare și li s-a adresat cu un cuvânt arhipăstoresc.


Articole postate de același autor
6624

Adjunctul şefului păcătoşilor

Într-o întâlnire cu Părintele Sofronie Saharov de la Essex, Klaus Kenneth îl întreabă pe acesta: – Părinte Sofronie, sunteţi păcătos? – Daaa! Categoric! Sunt cel mai păcătos! După care, gândindu-se puţin, Părintele Sofronie se corectează: – De fapt, a fost doar unul mai mare decât mine. Eu sunt al doilea dintre cei mai păcătoşi oameni […]