Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse

1512

Joi, 30 ianuarie în Sala soboarelor bisericești a Catedralei Patriarhale „Hristos Mântuitorul” din orașul Moscova au demarat lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse. 

Adunarea Intersobornicească a fost prezidată de Sanctitatea Sa Kiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii.

La lucrările forului a participat în calitate de membru al prezidiului Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir.

Evenimentul a fost deschis cu un cuvânt de salut rostit de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, după care a fost prezentată agenda întrunirii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la http://www.patriarchia.ru/md/db/text/5584592.html


Articole postate de același autor
2505

Săptămâna Familiei în Protopopiatul Drochia

Cu prilejul Săptămânii familiei, desfăşurate cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, în Protopopiatului Drochia, a fost organizat Festivalul familiei cu genericul”Familia – nucleul societatii”. Festivalul a fost găzduit de Centrul de Sănătate Prietenos Tinerilor „Ana” din or. Drochia. Cu mesaje despre familia în sociatatea de astăzi au venit Svetlana Nicov, directorul Centrului […]