Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse

1523

Joi, 30 ianuarie în Sala soboarelor bisericești a Catedralei Patriarhale „Hristos Mântuitorul” din orașul Moscova au demarat lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse. 

Adunarea Intersobornicească a fost prezidată de Sanctitatea Sa Kiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii.

La lucrările forului a participat în calitate de membru al prezidiului Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir.

Evenimentul a fost deschis cu un cuvânt de salut rostit de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, după care a fost prezentată agenda întrunirii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la http://www.patriarchia.ru/md/db/text/5584592.html


Articole postate de același autor
114

Oamenii lui Dumnezeu trebuie să aibă dragoste

Milostenia se răsplăteşte în această lume, iar în cealaltă ni se dă înapoi însutită. Să ne îngrijim mereu de săraci şi să-i ajutăm, căci ei mijlocesc pentru noi la Dumnezeu. Milostenia are mare putere. Suntem datori să facem mai întâi milostenie sufletească, să arătăm iubire către oameni, şi apoi, cu sinceritate, dragoste şi discernământ, să-i ajutăm. Oamenii lui Dumnezeu trebuie […]