Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse

1521

Joi, 30 ianuarie în Sala soboarelor bisericești a Catedralei Patriarhale „Hristos Mântuitorul” din orașul Moscova au demarat lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse. 

Adunarea Intersobornicească a fost prezidată de Sanctitatea Sa Kiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii.

La lucrările forului a participat în calitate de membru al prezidiului Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir.

Evenimentul a fost deschis cu un cuvânt de salut rostit de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, după care a fost prezentată agenda întrunirii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la http://www.patriarchia.ru/md/db/text/5584592.html


Articole postate de același autor
4668

Mai bine o rugăciune scurtă, dar fierbinte…

Ca să dobândim obișnuința de a rămâne cu Dumnezeu, Sfântul Nil Sinaitul ne sfătuiește să întrebuințăm neîncetata, „scurta, însă încordata rugăciune”. Dacă și atunci inima noastră rămâne rece, să împlinim sfatul Sfântului Ioan de Kronstadt, care spune: „Când bagi de seamă că inima ta e rece și te rogi fără dorința de a te ruga, […]