Actualitate

Învierea Domnului vestită de copii de la gradinița nr. 16 din mun. Chișinău

2691

Copilașii, educatorii dar și părinții de la grădinița creșă nr 16, din mun. Chișinău au vestit Învierea Domnului. În hăinuțe de îngerași, copilașii au recitat poiezii și au cântat cântece pascale ce laudă pe Hristos, Mântuitorul nostru cel Înviat.

Cu mesajul de felicitare al Înalt Prea Sfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișiunăului și al Întregii Moldove, a venit preotul Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale, care a îndemnat pe cei prezenți să sa-L primească pe Hristos cel Înviat în inimile lor și odată cu Sărbătoarea Sărbătorilor Învierea Domnului, să înviem și noi spre făurirea frumosului, și schimbarea vieții pentru a sluji lui Htistos cel Înviat! Copiii sunt generația de mâine, iar dându-le o educație frumoasă vom culege bucurii.

sursa nicolaeciobanu.wordpress.com


Articole Asemănătoare
2889

O discuţie de suflet cu elevii Liceului Teoretic din s. Cruglic

În cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox, la Liceul Teoretic din s. Cruglic s-a desfăşurat o discutie de suflet cu elevii. La invitaţia d-nei Nadejda Burciu, directoarul instituţiei, preotul si profesorul de religie, Nicolae Ciobanu şi reprezentantul inspectoratului de poliţie, d-na Eugenia Florica, au vorbit cu tinerii  despre comportamentul stradal, dar şi adevărata pregătire de sărbatoarea Învierii Domnului. Trebuie să ne […]

Articole postate de același autor
455

La Palatul Mitropolitan din Chişinău a avut loc Şedinţa Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

Vineri, 19 aprilie 2019, la Palatul Mitropolitan din Chişinău a avut loc prima şedinţă din acest an a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova. Lucrările Sinodului au fost conduse de către Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al întregii Moldove. În calitate de membri ai Sinodului au participat ierarhii eparhioţi şi vicari ai Bisericii Ortodoxe din Moldova: […]