Actualitate

În timpul pandemiei, Sfântul Munte intensifică rugăciunea pentru întreaga lume

3809

Săptămâna trecută, Sfântul Munte Athos s-a închis pentru pelerini, dar în mănăstirile sale rânduielile și slujbele continuă și mai intens.

Sfânta Chinotită, formată din reprezentanții mănăstirilor din munte, a îndemnat ca în cuprinsul acestuia să se oficieze privegheri de toată noaptea la Maica Domnului, care este Arhistrategă (conducătoare nevăzută) a Sfântului Munte, și procesiuni cu moaște și cu Sfânta Cruce.

În noaptea de vineri spre sâmbătă din a patra săptămână a Postului Mare se va face priveghere la Sf. Haralambie, tămăduitor de boli infecțioase, informează Orthochristian.com.

Călugării de la cele 20 de mănăstiri și celelalte schituri și chilii vor cere mila lui Dumnezeu pentru întreaga lume care se află sub amenințarea epidemiei de coronavirus.

Sfânta Chinotită a subliniat nevoia de a intensifica rugăciunea și oficierea Sfintelor Taine în Postul Mare, chemând pe toți la pocăință „din tot sufletul către Domnul, Izvorul Vieții care biruie moartea”.

sursa https://basilica.ro/


Articole postate de același autor
32

Medicamentele amare folosesc mai mult decât siropurile dulci

Cei care suferă mucenicie de la creştini au mai mare plată chiar şi decât mucenicii, dacă suferă cu bucurie şi nu judecă pe cei ce îi chinuiesc, ci le sunt recunoscători pentru că astfel îşi răscumpără păcatele lor sau pentru răsplata de care se învrednicesc – dacă nu au greşit în viaţă – şi pentru […]