Actualitate

În Bulgaria, au fost emise monede euro cu imaginea sfinților ortodocși

1103

În Bulgaria au fost emise monede euro cu imaginea sfinților ortodocși, – informează Radio Național Bulgar.

Începând cu 1 ianuarie 2026, Bulgaria se va alătura oficial Zonei Euro. Din acest motiv, Banca Națională a Bulgariei a dezvoltat designul euro, care din 2026 va fi singura unitate monetară în țară. Pe moneda cu valoarea nominală de 1 euro este reprezentat sfântul bulgar Ioan de Rila, iar pe moneda de 2 euro – sfântul Paisie de la Hilandar, care se află la originea renașterii naționale bulgare din secolul al XIX-lea. Pe muchia monedei de 2 euro este gravată inscripția: «Doamne, păzește Bulgaria».

Pe eurocenți este reprezentat călărețul de la Madara – simbolul statalității Bulgariei.

Monedele au o față comună pentru toate țările din zona euro și o față națională, care este inscripționată cu caractere chirilice.

Sursa: spzh.eu/ro


Articole postate de același autor
3733

Căsnicia – o alegere conștientă și asumată

Sarcina căsătoriei, a legăturii conjugale, este aceea de a reface ceea ce constituia cândva un singur organism. Eva, prima femeie, a fost luată din Adam, adică cei doi erau cândva un tot unitar – însă și despărțiți au fost chemați să se completeze unul pe celălalt. Relatarea bibli­că nu are nici o legătură cu mitul […]