Actualitate

În Biserică nu ne întâmpină îngeri…

4468

Mulţi cred că în Biserică îi vor întâmpina alţi oameni, nu cei din viaţa obişnuită. Însă e greşit să ne închipuim, că trecând pragul Bisericii, vom fi întâmpinaţi de îngeri. În biserică sunt oameni foarte buni, dar şi din cei care nici nu încearcă să lupte cu propria răutate.

De fapt, în biserică e la fel ca şi în stradă, în societate, căci Dumnezeu adună tot felul de peşti în năvodul său. Pentru ca în biserică, sub influența Cuvântului lui Dumnezeu fiecare să se transforme, şi din rău să devină bun, pregătindu-se pentru Împărăția Cerurilor. Această schimbare însă nu se întâmplă peste noapte. Ar fi greşit să credem că dacă mergem la biserică, mântuirea va fi primită în mod automat. Doar lupta permanentă asupra propriului sine ne poate ajuta să ajungem în Împărăția cerurilor.

Natalia Lozan


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
417

Ce este prescura?

Primul act prin care se împlineşte participarea fiecărui creştin la Sfânta Liturghie este aducerea darurilor de pâine şi vin la altar. Acest act al aducerii, ţinând de esenţa Liturghiei, a fost prezent întotdeauna, însă forma concretă a darurilor a variat în decursul secolelor. La început era pâine obişnuită În Biserica primară la Sfânta Liturghie se […]

Articole postate de același autor
442

Întâmpinarea Anului Nou: 10 reguli

Nu întreceţi măsura O sărbătorire rezonabilă este permisă, dacă aduce bucurie oamenilor. Este important ca toate să fie cu măsură, după sfatul sugerat de cuviosul Ambrozie de la Optina: „Uite, Meliton, ține-te de tonalitatea de mijloc, vei lua mai ridicat, nu-ţi va fi ușor, iar dacă mai jos, poţi aluneca, iar tu, Meliton, ține tonul […]