Actualitate

În Biserică nu ne întâmpină îngeri…

4466

Mulţi cred că în Biserică îi vor întâmpina alţi oameni, nu cei din viaţa obişnuită. Însă e greşit să ne închipuim, că trecând pragul Bisericii, vom fi întâmpinaţi de îngeri. În biserică sunt oameni foarte buni, dar şi din cei care nici nu încearcă să lupte cu propria răutate.

De fapt, în biserică e la fel ca şi în stradă, în societate, căci Dumnezeu adună tot felul de peşti în năvodul său. Pentru ca în biserică, sub influența Cuvântului lui Dumnezeu fiecare să se transforme, şi din rău să devină bun, pregătindu-se pentru Împărăția Cerurilor. Această schimbare însă nu se întâmplă peste noapte. Ar fi greşit să credem că dacă mergem la biserică, mântuirea va fi primită în mod automat. Doar lupta permanentă asupra propriului sine ne poate ajuta să ajungem în Împărăția cerurilor.

Natalia Lozan


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
1000

Pomenirea morţilor – Moşii de iarnă

Sâmbăta, 22 februarie, Biserica Ortodoxă face pomenirea celor trecuţi la cele veşnice. Această sâmbăta este cunoscută în popor sub denumirea de “Moşii de iarnă”. Există pomenirea morţilor, pentru că Biserica nu vede în moarte sfârşitul existenţei omului. Biserica ne invită la o pomenire generală a celor ce “au adormit întru nădejdea învierii şi vieţii veşnice“. […]

Articole postate de același autor
438

Întâmpinarea Anului Nou: 10 reguli

Nu întreceţi măsura O sărbătorire rezonabilă este permisă, dacă aduce bucurie oamenilor. Este important ca toate să fie cu măsură, după sfatul sugerat de cuviosul Ambrozie de la Optina: „Uite, Meliton, ține-te de tonalitatea de mijloc, vei lua mai ridicat, nu-ţi va fi ușor, iar dacă mai jos, poţi aluneca, iar tu, Meliton, ține tonul […]