Actualitate

În Biserică nu ne întâmpină îngeri…

4474

Mulţi cred că în Biserică îi vor întâmpina alţi oameni, nu cei din viaţa obişnuită. Însă e greşit să ne închipuim, că trecând pragul Bisericii, vom fi întâmpinaţi de îngeri. În biserică sunt oameni foarte buni, dar şi din cei care nici nu încearcă să lupte cu propria răutate.

De fapt, în biserică e la fel ca şi în stradă, în societate, căci Dumnezeu adună tot felul de peşti în năvodul său. Pentru ca în biserică, sub influența Cuvântului lui Dumnezeu fiecare să se transforme, şi din rău să devină bun, pregătindu-se pentru Împărăția Cerurilor. Această schimbare însă nu se întâmplă peste noapte. Ar fi greşit să credem că dacă mergem la biserică, mântuirea va fi primită în mod automat. Doar lupta permanentă asupra propriului sine ne poate ajuta să ajungem în Împărăția cerurilor.

Natalia Lozan


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
5944

Mii de cupluri din întreaga lume au spus „DA” la o biserică din Coreea de Sud

De pe vremea când eram student mulţi tineri erau racolaţi în această grupare. Erau atraşi de cursurile gratuite de studiere a limbilor străine, cursuri de muzică, mâncare caldă. Mulţi tineri, însă, nu acceptau şi doctrina lor. Preot Octavian Moșin Conform publica.md mii de cupluri din peste 62 de ţări ale lumii şi-au unit destinele în […]

Articole postate de același autor
7177

O poveste (mai mult pentru cei mari, decât cei mici)

Vreau să-mi  împărtăşesc  bucuria – povestndu-vă  o ideie utilă şi frumoasă. Nu eu am compus-o. Doar am auzit-o.  Nu este o simplă idee, ci o idee, ce a luat forma unui basm. Deci, ascultaţi.        Un rege împreună cu soţia şi fiica sa a plecat într-o călătorie pe mare. Nava lor a fost prinsă într-o […]