Actualitate

În Biserică nu ne întâmpină îngeri…

4456

Mulţi cred că în Biserică îi vor întâmpina alţi oameni, nu cei din viaţa obişnuită. Însă e greşit să ne închipuim, că trecând pragul Bisericii, vom fi întâmpinaţi de îngeri. În biserică sunt oameni foarte buni, dar şi din cei care nici nu încearcă să lupte cu propria răutate.

De fapt, în biserică e la fel ca şi în stradă, în societate, căci Dumnezeu adună tot felul de peşti în năvodul său. Pentru ca în biserică, sub influența Cuvântului lui Dumnezeu fiecare să se transforme, şi din rău să devină bun, pregătindu-se pentru Împărăția Cerurilor. Această schimbare însă nu se întâmplă peste noapte. Ar fi greşit să credem că dacă mergem la biserică, mântuirea va fi primită în mod automat. Doar lupta permanentă asupra propriului sine ne poate ajuta să ajungem în Împărăția cerurilor.

Natalia Lozan


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
560

Rugăciunea nu trebuie să fie o normă, ci o necesitate

Multe familii credincioase, care își educă copiii într-un zelotism exagerat, ținându-i în picioare ore întregi la paraclise și acatiste se miră ca aceștia, când se apropie de adolescență, încep să nu mai umble la biserică. Sfântul Teofan Zăvorâtul, care a fost un mare ascet, îi mustră pe părinții care fac acest lucru. El le recomandă […]

Articole postate de același autor
53

Arhim. Augustin (Zaboroşciuc): Dumnezeu nu trebuie să fie un personaj întâmplător în viața noastră, ci o împlinire, un sens și o slujire

Am discuat cu părintele Augustin despre acea slujire neînțeleasă uneori de oameni, care i-a permis să-L descopere pe Dumnezeu şi pe sine, pentru ca să-şi dedice viaţa artei adevărate a acestei vieţi, ARTEI DE A DEVENI OM … – Părinte arhimandrit, unde v-ați născut și ce vă amintiți din anii copilăriei? M-am născut la Elisaveta, Bălti. […]