Actualitate

Fără biserică, dar cu credință de neclintit

2900
Moldova e o ţară plinã de biserici şi mănăstiri. Chiar şi aşa, se mai întâlneşte câte o localitate în care nu existã nici una şi nici alta. Este şi cazul satului Revaca, care deşi a fost fondat acum un secol, nu a avut niciodată o biserică.  

Articole Asemănătoare
41

Eu de Maica Domnului nu mă las!

O mătuşă de-a mea, Dumnezeu s-o odihnească, era îndemnată de oameni de altă credinţă să treacă la credinţa lor. Şi le-a spus aşa: „Eu de Maica Domnului nu mă las, eu de Biserică nu mă las! Mie-mi place când bate toaca, mie-mi place când se trag clopotele, eu de Maica Domnului nu mă las!” Aşa […]

Articole postate de același autor
6683

Măi, omule, nu te atinge !

Undeva în munţii României se nevoiesc trei călugări la un schit construit recent. Au un tractor cu care îşi fac aprovizionarea, căci locul este greu accesibil. Într-o zi au chemat un taf care să le tragă doi stejari pe care-i tăiaseră şi să-i ducă la un gater pentru scândură. Pe când treceau prin satul din […]