Actualitate

Este păcat să facem baie sau să ne spălăm la cap în duminici şi sărbători?

19743

Este păcat să facem baie sau să ne spălăm la cap în duminici şi sărbători, adică în toate zilele însemnate cu cruce roşie pe calendarul bisericesc?

Nu este specificat clar nicăieri în învăţătura de credinţă a Bisericii dacă e păcat sau nu. Cel puţin eu nu am găsit până acum. Dacă însă legăm lucrurile, duminica şi sărbătoarea sunt zile în care trebuie să ne îngrijim mai mult de suflet, iar de trup doar cu strictul necesar. Aşa se face că trebuie să evităm orice grijă lumească deosebita cum este şi baia. Făcând aşa nu avem îndoială că o fi sau n-o fi păcat ce am facut noi. La fel se pune problema şi pentru spălatul la cap.

Sursa parohiamacin4.org


Articole postate de același autor
274

Cine îl iubeşte pe Dumnezeu, împlineşte poruncile…

Ultima vreme, după mediatizarea ştirilor cu slujitorii Bisericii doar în culori sumbre, cei din jur ne privesc foarte atent şi suspect. Le este interesantă fiecare mişcare, sunt curioşi să ne prindă într-o fază mai neordinară. Astăzi în stradă o domniţă mă filma cu telefonul. M-am apropiat de ea şi i-am zis: „Atingeţi degetul. Nu sunt […]