Actualitate

Este păcat să facem baie sau să ne spălăm la cap în duminici şi sărbători?

19829

Este păcat să facem baie sau să ne spălăm la cap în duminici şi sărbători, adică în toate zilele însemnate cu cruce roşie pe calendarul bisericesc?

Nu este specificat clar nicăieri în învăţătura de credinţă a Bisericii dacă e păcat sau nu. Cel puţin eu nu am găsit până acum. Dacă însă legăm lucrurile, duminica şi sărbătoarea sunt zile în care trebuie să ne îngrijim mai mult de suflet, iar de trup doar cu strictul necesar. Aşa se face că trebuie să evităm orice grijă lumească deosebita cum este şi baia. Făcând aşa nu avem îndoială că o fi sau n-o fi păcat ce am facut noi. La fel se pune problema şi pentru spălatul la cap.

Sursa parohiamacin4.org


Articole postate de același autor
38

Maică, cum să înţelegem lupta până la sânge cu păcatul?

Imi pare rău, dar trebuie să-ţi mărturisesc că n-ara ajuns în stadiul acesta duhovnicesc. Eu mă lupt aşa până ostenesc, până adorm, după aceea mă odihnesc şi apoi o iau de la capăt. La întrebarea asta vom afla răspuns în vieţile sfinţilor. Pe ei să-i întrebăm şi să-i ascultăm… Pe mine Dumnezeu m-a miluit că […]