Actualitate

După două decenii în clasa a XII-a

4723

Acum două decenii eram în clasa a XII-a la Liceul Teoretic „B. P. Hasdeu” din or. Drochia. În data de 19 februarie, am avut fericita ocazie să-mi revăd liceul şi oamenii dragi ce mai activează în această instituţie.

O deosebită plăcere am avut să-i întâlnesc pe domnii Scoferţa, Eşanu, dar şi pe dna director Rodica Chitic, împreună cu care ne-am amintit de clipele când această instituţie era la începuturi.

Anul acesta liceul împlineşte un sfert de veac de la înfiinţare.

La prima oră am realizat o lecţie de suflet cu elevii claselor absolvente, împărtăşind din trăirile de altă dată şi sfătuindu-i să ia calea cea dreaptă şi astfel nu vor regreta.

Preot Octavian Moşin


Articole Asemănătoare
115

Ce le lipsește oamenilor de astăzi?!

Deși la etapa actuală lumea este suficient de îndestulată, nu e greu să observăm că ceva totuşi îi lipsește. Acest ceva însă este esențial. E vorba de Dragoste. Oamenii nu mai iubesc! Nu știu cu ce se „mănâncă” această noțiune. Cel mult se iubesc pe sine. Nici nu prea au de unde să învețe dragostea. […]

Articole postate de același autor
3

Trăind strâmb – gârbovim duhovnicește

M-am născut într-o familie de intelectuali, tatăl – medic, mama – profesoară. De mic eram luat fie cu tata: la policlinică, în staționar, la urgență sau chiar la morgă, fie cu mama la școală. În aceste două domenii de activitate, pedagogic şi medical, am pătruns încă din primii ani ai vieții. Eram ochi și urechi […]