Actualitate

Dumnezeu are putere să ne ridice, condiţia este una, noi să vrem

2

Marea minune în Biserica Ortodoxă este că rezistă prin Liturghie. Eu nu cred că există altă explicaţie, pentru că dacă ne luăm fiecare la scuturat, prea puţin rămâne din noi. Şi la Sfânta Liturghie suntem şi noi. Păcătoşi, nevrednici, netrebnici, nemernici, căzuţi.

Prăpastia în care am căzut nici nu se poate privi, aşa e de adâncă. Dar Dumnezeu are putere să ne ridice. Condiţia este una: să vrem.

Dumnezeu nu ne va judeca pentru că am căzut, ne va judeca pentru că nu ne-am ridicat. Nu ne va judeca pentru că am păcătuit, ci pentru că nu ne-am pocăit. Observaţi ce simplu stau lucrurile?

Preot Nicolae Tănase, Să nu-L răstignim iarăşi pe Hristos, Editura Agaton, Făgăraș, 2011, p. 252


Articole Asemănătoare
8691

Cine nu primește Împărăția lui Dumnezeu ca un copil, nu va intra în ea

Unul dintre cele mai tulburătoare pasaje ale Evangheliei îl constituie validitatea pe care o atribuie Mântuitorul experimentării preintelectuale a credinței religioase. Când ucenicii Săi, în efortul de a menține un nivel matur al propovăduirii, încercau să împiedice mamele să-și aducă copiii la Iisus, El „S-a mâhnit”. El a spus că unora ca acestora le aparține Împărăția […]

Articole postate de același autor
206

Mai bine este a arunca o piatră, din nebăgare de seamă, decât a zice un cuvânt deşert

Temeţi-vă fraţilor, de vorbele cele vătămătoare şi nefolositoare de suflet, ca în linişte să fie sufletele voastre. Că mai bine este a arunca o piatră, din nebăgare de seamă, decât a zice un cuvânt deşert. Veselia drepţilor este dreptatea, iar căile lor sunt milostive şi cel ce face milostenie va afla viaţa. Să nu ai […]