Actualitate

Dumnezeiasca Liturghie în Duminica a XXIV-a după Cincizecime la Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni

1470

În Duminica a XXIV-a după Cincizecime, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de slujitori la Mănăstirea „Naşterea Domnului” din comuna Zăbriceni, raionul Edineţ. 

După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Luca XII, 16-21, Ierarhul a adresat comunității dreptmăritoare un cuvînt de învățătură despre pilda bogatului căruia i-a rodit țarina și a subliniat că darurile duhovniceşti ale postului le putem spori cu fapte de milostenie şi întrajutorare a semenilor noştri care se află în lipsuri şi greutăţi.

După rugăciunea „Tatăl Nostru”, mai mulți credincioși, care au primit dezlegare de la duhovnic, s-au împărtășit cu Sfîntul Trup și Sînge al Mîntuitorului.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1908

ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat mai mulți slujitori ai sfintelor mănăstiri

Marți, 3 noiembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat mai mulți slujitori ai sfintelor mănăstiri. Slujitorii au fost decorați cu prilejul popasurilor aniversare și de slujire sacerdotală, pentru activitate sârguincioasă spre binele și propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, după cum urmează: Arhimandrit Adrian (Baciu), starețul sfintei mănăstiri Saharna – Ordinul „Sf. Irh. Gavriil Bănulescu Bodoni”, gr. […]