Actualitate

Dumnezeiasca Liturghie în Duminica a XXIV-a după Cincizecime la Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni

1475

În Duminica a XXIV-a după Cincizecime, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de slujitori la Mănăstirea „Naşterea Domnului” din comuna Zăbriceni, raionul Edineţ. 

După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Luca XII, 16-21, Ierarhul a adresat comunității dreptmăritoare un cuvînt de învățătură despre pilda bogatului căruia i-a rodit țarina și a subliniat că darurile duhovniceşti ale postului le putem spori cu fapte de milostenie şi întrajutorare a semenilor noştri care se află în lipsuri şi greutăţi.

După rugăciunea „Tatăl Nostru”, mai mulți credincioși, care au primit dezlegare de la duhovnic, s-au împărtășit cu Sfîntul Trup și Sînge al Mîntuitorului.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1665

Inaugurarea unei biblioteci la Penitenciarul Nr. 18-Brănești

Vineri, 1 iulie 2022, Penitenciarul Nr. 18-Brănești a inaugurat biblioteca instituției, care a fost binecuvântată după ample lucrări de renovare. La eveniment au participat: secretara de stat a Ministerului Justiției, Nadejda Burciu, directorul Administrației Naționale a Penitenciarelor, Anatolie Falca, reprezentanții Oficiului Avocatului Poporului, scriitorii Iulian Filip și Aurelian Silvestru, preoții capelani Octavian Moșin, Nicolae Andrieș […]