Actualitate

Duminica Tuturor Sfinților la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1792

În prima Duminică după Cincizecime, a Tuturor Sfinţilor, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, împreună cu soborul de slujitori.Cântările Sfintei Liturghii au fost interpretate de două coruri catedralei și oaspeții catedralei noastre corul "George Enescu" din or. Dorohoi, România, condus de Doamna Gheorghina Gusulei.

În cuvîntul său de învățătură, Vlădica Nicodim a vorbit comunității dreptmăritoare despre importanța acestei duminici, care ne îndeamnă la urmarea exemplului de viață al sfinților și la invocarea ajutorului lor în rugăciune, pentru a deveni și noi bineplăcuți lui Dumnezeu.

Totodată, Înaltpreasfinţia Sa a amintit credincioşilor că începe postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi i-a îndemnat la un post plin de rodiri duhovnicești, de credinţă şi de dragoste, însoțit de mai multă rugăciune şi împărtăşire cu Sfintele Taine.Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
684

Atâta timp cât ne lipseşte smerenia, Dumnezeu nu va înceta să ne smerească prin încercări

„Învăţaţi-vă de la Mine, căci sunt blând şi smerit cu inima şi veţi găsi odihnă sufletelor voastre” (Mt. 11, 29). Vezi, copilul meu? Umilinţa este rodul smereniei şi amândouă ne conferă binecuvântata odihnă şi pace a lui Dumnezeu. Iarba nu încolţeşte în pământ bătătorit; la fel, patimile şi viclenia nu încolţesc într-un suflet smerit. Atâta […]