Actualitate

Duminica Tuturor Sfinților la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1798

În prima Duminică după Cincizecime, a Tuturor Sfinţilor, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, împreună cu soborul de slujitori.Cântările Sfintei Liturghii au fost interpretate de două coruri catedralei și oaspeții catedralei noastre corul "George Enescu" din or. Dorohoi, România, condus de Doamna Gheorghina Gusulei.

În cuvîntul său de învățătură, Vlădica Nicodim a vorbit comunității dreptmăritoare despre importanța acestei duminici, care ne îndeamnă la urmarea exemplului de viață al sfinților și la invocarea ajutorului lor în rugăciune, pentru a deveni și noi bineplăcuți lui Dumnezeu.

Totodată, Înaltpreasfinţia Sa a amintit credincioşilor că începe postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi i-a îndemnat la un post plin de rodiri duhovnicești, de credinţă şi de dragoste, însoțit de mai multă rugăciune şi împărtăşire cu Sfintele Taine.Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
3213

Ie şi Liturghie – o cale de secole spre fiinţa poporului român

Doar în limba română, spun lingviștii, există cuvintele dor şi doină. Nu pot fi traduse cu exactitate în celelalte limbi, pentru că ţin doar de fiinţa poporului român. Dor şi doină s-au născut din lacrimi. Din încercările poporului, din sensibilitatea sufletului ţăranului care a ştiut doar două lucruri: Dumnezeu şi munca pământului. Lada de zestre […]