Actualitate

Duminica Tuturor Sfinților la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1799

În prima Duminică după Cincizecime, a Tuturor Sfinţilor, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, împreună cu soborul de slujitori.Cântările Sfintei Liturghii au fost interpretate de două coruri catedralei și oaspeții catedralei noastre corul "George Enescu" din or. Dorohoi, România, condus de Doamna Gheorghina Gusulei.

În cuvîntul său de învățătură, Vlădica Nicodim a vorbit comunității dreptmăritoare despre importanța acestei duminici, care ne îndeamnă la urmarea exemplului de viață al sfinților și la invocarea ajutorului lor în rugăciune, pentru a deveni și noi bineplăcuți lui Dumnezeu.

Totodată, Înaltpreasfinţia Sa a amintit credincioşilor că începe postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi i-a îndemnat la un post plin de rodiri duhovnicești, de credinţă şi de dragoste, însoțit de mai multă rugăciune şi împărtăşire cu Sfintele Taine.Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
622

Postul bucuriei, ziua a XI-a: când împlinește Dumnezeu mai repede rugăciunile noastre?

Cât de dulce devine rugăciunea în această perioadă de înfrânare! Ne desprindem mai lesne de grijile lumești, căci suntem, parcă, noi înșine mai ușori. Or, prin renunțarea la mâncărurile de origine animală, dobândim nu doar curățarea trupească, ci și limpezirea gândurilor, a sufletului, care aduce cu sine adunarea minții în rugăciune. Ne putem întreba: când […]