Actualitate

Duminica I după Cincizecime, a Tuturor Sfinților, la Mănăstirea Zăbriceni

2616

În prima Duminică după Cincizecime, a Tuturor Sfinţilor, nevoitorii mănăstirii „Nașterea Domnului”, Zăbriceni, împreună cu Preacuviosul părintele stareț, Arhimandritul Damian (Burlacu) și mai mulți pelerini și închinători au primit cu multă bucurie duhovnicească vizita Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, care, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat aici Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvîntul său de învățătură, Vlădica Nicodim a vorbit comunității dreptmăritoare despre importanța acestei duminici, care ne îndeamnă la urmarea exemplului de viață al sfinților și la invocarea ajutorului lor în rugăciune, pentru a deveni și noi bineplăcuți lui Dumnezeu.

Totodată, Prea Sfinţia Sa a amintit credincioşilor că începe postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi i-a îndemnat la un post plin de rodiri duhovnicești, de credinţă şi de dragoste, însoțit de mai multă rugăciune şi împărtăşire cu Sfintele Taine.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1262

Duminica a IV-a după Paști la Catedrala “Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În Duminica a IV-a după Paști, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Biceni, s-a aflat în mijlocul mulțimii enoriașilor Catedralei “Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, săvîrșind Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi. După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Ioan V, 1-15, despre vindecarea slăbănogului de la scăldătoarea […]