Actualitate

Duminica Floriilor celebrată la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău

3418

Intrarea Domnului în Ierusalim, cunoscută și sub numele de Duminica Floriilor sau Duminica Stâlpărilor este unul din Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe, care este celebrat în Duminica dinaintea Paștilor.

Cu câteva zile înainte de răstignirea Sa, Domnul Iisus Hristos a fost primit de mulțimile care Îl slăveau și Îl cinsteau, la intrarea Sa în Ierusalim, călare pe un mânz de asină, ca pe Mesia și Împăratul lui Israel. Mulțimile, în semn de bucurie, aruncau înaintea Lui frunze de palmier sau de smochin (finic), simbolul biruinței, și chiar și copiii Îi strigau cuvinte de laudă.

Ca de fiecare dată, şi în acest an, această emblematica sărbătoare a creștinătății, a fost prăznuită cu multă însufleţire şi sete duhovnicească de către numeroși credincioşi, care au participat la slujba praznicală săvârşită de către Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir, alături de care a slujit, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretarul Mitropoliei Moldovei și chelar al Catedralei, precum și slujitorii Catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chișinău.

Împreună cu sutele de credincioși care au inundat sfântul locaș și scuarul acestuia, la slujba de Florii a participat Președintele Republicii Moldova, Excelența Sa, Dl Igor Dodon, însoțit de prima doamnă.

Președintele Dodon, în Duminicile Postului Mare din acest an a vizitat câteva din sfintele noastre mănăstiri, precum: Căpriana, Condrița, Hâncu, Țigănești, iar ziua de Florii a ales să o petreacă în rugăciune alături de Întîistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova și slujitorii și enoriașii Catedralei princiaple a țării, mărturisindu-se și primind sfânta împărtășanie.

Adunarea binecredincioasă, avându-l în frunte pe Arhipăstor, a dat cinstirea cuvenită acestei Duminici care deschide calea spre Patimile, iar mai apoi spre luminoasa Înviere a Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

În cadrul serviciului divin, diaconul Nicolae Caprar, student în anul I la Academia de Teologie Ortodoxă din Chișinău, a fost hirotonit în treapta de preot pe seama parohiei „Sf. Mc. Diomid” din mun. Chișinău, cartierul Poșta Veche.

După Sfânta Liturghie, enoriașii au ascultat un cuvânt de învățătură şi felicitare, însoțite de sfaturi spre a fi cu luare-aminte la marea sărbătoare celebrată astăzi, și să ceară de la Domnul întărire trupească și sufletească pentru a putea petrece după cuviinţă ultima săptămână premergătoare Sfintelor Paști.

Spre final, Vlădica Vladimir a sfinţit stâlpările aduse de creştini, care practic au inundat scuarul Catedralei. Datorită faptului că Intrarea Domnului în Ierusalim este o sărbătoare a bucuriei, Biserica a rânduit în această zi dezlegare la pește și icre.

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
2321

Duminica, a X-a după Cincizecime, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnulului” din Capitală

Și în această Duminică, a X-a după Cincizecime (Vindecarea lunaticului) ușile Catedralei Mitropolitane “Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău au fost deschise pentru numeroșii credincioși veniți să se veselească întru Domnul, alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir și slujitorii sfântului lăcaș. Într-o atmosferă solemnă de comuniune și deplină împăcare, creștinii s-au rugat […]

Articole postate de același autor
110

De tine depinde ca mintea să-ți fie liniştită

Să nu stai fără lucrare nicio clipă. În fiecare mo­ment să te cercetezi, să te supraveghezi pe tine însuţi, să vezi dacă eşti în regulă. Dacă eşti un monah silitor şi nevoitor, te vei cerce­ta pe tine însuţi să vezi cum ţi-ai petrecut ziua. Un bolnav nu este supravegheat numai de medic, ci şi el […]