Actualitate

Duminica a XXVII-a după Cincizecime (a Sfinților Strămoși după trup ai Domnului) la Catedrala episcopală din Soroca

1676

26 decembrie 2021. În Duminica Sfinţilor Strămoşi, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca.

Tot astăzi, Biserica Ortodoxă l-a cinstit în rugăciune pe Sfântul Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei și mare cărturar, care cu pace s-a săvârșit în anul 1693.

În cuvântul predicatorial, Episcopul Ioan a vorbit credincioșilor prezenți despre Împărăția lui Dumnezeu, care poate sălășlui în sufletul fiecăruia dintre noi. Povețele duhovnicești ale ierarhului, întemeiate pe învățătura patristică, s-au întrețesut cu exemple din pericopa evanghelică duminicală. Chemarea la cină reprezintă apelul pe care Dumnezeu îl face fiecărui creștin în parte. Dobândirea comuniunii cu El și a fericirii veșnice depinde de atitudinea și conștiința individuală, în acest fel opțiunea liberă a fiecărui om pecetluindu-i starea în viața de apoi.

La finalul Sfintei Liturghii, Părintele Episcop Ioan a binecuvântat pe cei prezenți, vorbindu-le despre importanța pregătirii fiecărui creștin prin rugăciune și post pentru praznicului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
2466

O nouă apariție editorială pentru copiii de toate vârstele

Este bine cunoscut faptul că anul 2021 a fost proclamat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române drept Anul omagial al pastorației românilor din afara României. În icoana reprezentativă a Anului omagial au fost zugrăviți Sfinții Cuvioși Ioan Casian, Dionisie Exiguul și Ioan Iacob de la Neamț, născuți pe teritoriul țării noastre, dar care și-au […]